Co se to do pekla děje – Gartley – Deník 6. týden

0
burza-trading-exchange

Tak na naší pouti po poznávání nových a nových indikátorů budeme intenzivně pracovat i dnes. Tento týden je však nepochybně jeden z nejtěžších i přesto, že se díváme na indikátory, které jsou obchodovány extrémně často! Poté co jsme zde měli indikátory jako trendové čáry, patterny, Bollinger Bands,RSIFibonacci Retracement, jsme tento týden narazili na harmonické patterny, které jsou (minimálně pro mě), ty nejkomplikovanější ze všech indikátorů. A to jdeme dnes řešit ještě složitější než AB=CD pattern, který jsme se již učili.

Co je harmonický pattern Gartley?

Jde o první komplikovanější 5bodový harmonický pattern, ve kterém je X prvním bodem. Následně se tvoří téměř identický pattern jako u AB=CD, avšak přesná pravidla si řekneme níže. Samozřejmě, že tento vzor dokážete použít jako bullish i bearish indikátor. Při bullish Gartley je X pohyb směrem nahoru a ABCD pattern dolů (následně se očekává růst nahoru). Naopak při bearish patternu je X pohyb dolů a ABCD pattern tvoří pohyb směrem nahoru (následně se očekává pád dolů).

Pravidla pro bullish pattern Gartley

Na začátek je nejdůležitější zjistit, kde leží bod B. Noha AB musí být minimálně 61,8 % retracement z pohybu XA. Avšak B nemůže jít až pod 78,6 % (dokonce by se ho neměl ani dotknout). Tehdy pattern není platný. Při Gartley patternu tak bod B může být v rozmezí 61,8 % a 78,6 % retracement pohybu XA.

Po tomto pohybu se cena opět podívá směrem nahoru. Avšak kam až? Kde by měl skončit bod C? Pravidla u Gartleyho patternu říkají, že bod C by měl být v rozmezí 61,8 % a 100 % z retracementu nohy AB.

Pokud se vám tento deník líbí, tak neváhejte dát like na naši facebookovu stránku nebo dát odběr na k-mag.cz.

No a to, co nás zajímá nejvíce, je pochopitelně to, kam se musí dostat bod D. Ten se v případě Gartleyho patternu musí dostat na minimálně 78,6 % retracement z nohy XA (mluvíme o prvním pohybu směrem nahoru). Nikdy nemůže skončit nad ním. Avšak na druhou stranu, nikdy nemůže jít pod bod X (to znamená, že pod to si můžete dát stop loss).

Samozřejmě, že platí, že čím níže do obchodu vstoupíte (čím větší retracement se vám podaří odhalit), tím lepší bude vaše RRR, ale také větší potenciální zisk. Stejně logika funguje i v tom, že v rámci Gartleyho patternu musí vždy platit i pattern AB=CD (zkontrolovat prostřednictvím Fibonacci Extension z pohybu A-B-C, kdy bod D musí jít aspoň na 100 %).

Andrej Kalvoda dal v tomto případě ještě jednu užitečnou radu a trik, který používá on. Podle něj musí pro validní Gartley pattern platit ještě jedno pravidlo. To je, že Fibonacci Extension pohybu A-B-A vám určí hladinu bodu D někde na úrovni 127 % až 141 %. Level 141 % však nemůže být pod prvním bodem X. Pomocí této metody si umíte nastavit nejlepší set up na vstup a také velmi těsný stop loss, což je přesně to, co chcete.

Kam ale dávat targety v tomto případě?

Způsoby jsou opět dva, i když princip je víceméně stejný. Opět vás budou zajímat levely 0,382 a 0,618. O jaké pohyby však půjde? První způsob, jak si určit target, je podívat se na vzdálenost A–X a použít Fibonacci Retracement tohoto pohybu a nastavit targety na levely 0,382 a 0,618.

Druhým způsobem je podívat se na velikost pohybu A–D a nastavit tytéž levely pomocí Fibonacci Retracement (tedy 0,382 a 0,618). Zákonitě platí, že protože je bod D nad bodem X, tak i targety tohoto druhého způsobu budou vyšší, než targety prvního způsobu.

Pokud byste chtěli vědět víc nebo vidět přímo obchody pomocí tohoto patternu, doporučuji zakoupit si Jakubův kurz na tomto linku. Ten je stále ve 20% slevě.

Závěr

Zítra se podíváme ještě na zbývající dva harmonické patterny, které máme v našem kurzu naplánované. V hodně věcech se budou podobat tomu dnešnímu Gartley patternu, a proto vřele doporučuji všem, aby si pořádně prostudovali tento článek. Stejně můžete začít dávat i požadavky na kryptoměnové páry, které byste rádi viděli v sobotu na naší zkoušce z harmonických patternů.

Co číst dál?

Bitcoin za 12 000 je aktuálně ve hře – AB=CD – Zkouška 6. týden

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Marek F.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno