Facebook Libra – Jaká jsou možná rizika této kryptoměny?

0
Facebook-Libra

Oznámení o vytvoření kryptoměny Libra zaznamenal snad každý z vás. Projekt od společnosti Facebook, jehož start je naplánován na rok 2020, má sloužit k rychlejším a levnějším mezinárodním platbám online. To vše za pomocí platforem, jako jsou WhatsApp nebo Facebook Messenger. Jenže podle odborníků má tato idea spoustu problémů.

Jak bude Libra fungovat?

Libra je nastavena na vlastní peněženku zvanou Calibra. Uživatelé budou moci posílat a přijímat Libra coiny prostřednictvím této peněženky, a to převodem fiat měny z jejich kreditních karet na Libra coiny. Provozovatelé třetích stran by také mohli uživatelům prodávat Libra coiny a celý proces by byl nastaven tak, aby byl stejně jednoduchý jako  běžný nákup přes kreditní kartu.

Facebook prohlašuje, že peněženka Calibra „bude mít silnou ochranu, aby ochránila vaše peníze a vaše informace v bezpečí“. Toto tvrzení vyvolalo velké znepokojení ohledně soukromí a bezpečnosti dat. Jenže z historie víme, že Facebook nezohledňuje data svých uživatelů a dával je volně k dispozici třetím stranám. I přesto společnost tvrdí, že plánuje použít stejné postupy ověřování, které používají tradiční vydavatelé kreditních karet a banky.

Američtí senátoři žádají pozastavení vývoje

Maxine Waters, kongresmanka Spojených států a předsedkyně výboru sněmovny pro finanční služby, napsala otevřený dopis společnosti Facebook. Podle zprávy by Facebook a jeho partneři měli pozastavit jakýkoliv další vývoj na kryptoměně Libra, dokud výbor pro finanční služby a podvýbory neurčí možné riziko, které bude mít Libra pro globální finanční soustavu. Dopis také odkazoval na nedávné skandály Facebooku, které se týkaly sběru dat přes 50 milionů profilů na sociální síti Facebook.

„Facebook už je v rukou více než čtvrtiny světové populace a je bezpodmínečně nutné, aby Facebook a jeho partneři okamžitě ukončili probíhající práce na projektu Libra, dokud regulátoři a kongres nebudou mít příležitost vše prozkoumat a podniknout potřebné kroky,“ stojí v dopise.

Mohlo by vás zajímat: Může Libra přijít o své (bankovní) panenství?

Zneužívání dat uživatelů

Někteří odborníci doporučují opatrnost, protože berou v úvahu historii aféry s uživatelskými daty Facebooku. Konkrétně se jedná o skandál s firmou Cambridge Analytics. Když se nyní jedná o peníze, lidé se obávají, že by Facebook mohl prodávat data o výdajích uživatelů a  data o převodu peněz bankám a dalším třetím stranám. Koneckonců, obchodní model společnosti Facebook umožňuje výzkumným pracovníkům přístup k uživatelským datům, což je velká chyba.

Facebook tvrdí, že se postará o to, aby byl svět otevřenější a propojenější. Ale mnoho odborníků věří, že jediným důvodem, proč Facebook plánuje spustit Libru, je, že chce vytěžit ze své obrovské uživatelské základny. Podle informaci bude řízení na Libra radě, což má být nezávislá nezisková nadace. Jenže odborníci si nemyslí, že by se Facebook vzdal řízení projektu, který on sám vydává.

„Facebook nebude kontrolovat síť, měnu ani rezervy. Facebook bude pouze jedním z více než stovky členů sdružení Libra. Nebudeme mít žádná zvláštní práva ani výsady,“ vyjádřila se společnost Facebook.

Libra není blockchain

Libra byla kritizována za to, že není „skutečným“ blockchainem v pravém slova smyslu. White paper kryptoměny Libra ignoruje pravidla blockchainu. Blockchain Libry nemá žádné výhody distribuované správy, které jsou běžné u většiny ostatních kryptoměn. V podstatě většina funkcí, které tvoří blockchain, u Libry chybí. V krajním případě lze s Ripple porovnat jednotnou datovou strukturu, kterou Libra disponuje, jinak vůbec nic.

Závěr

Libra bude mít obrovský vliv na svět kryptoměn. Může otevřít cestu pro uživatele, kteří dosud o kryptoměnách nic nevěděli nebo nevěděli, že nějaké vůbec existují. Zároveň tu je však otázka, zda bude její používání bezpečné. Facebook má za sebou spoustu nepříjemných afér, které tyto otázky vyvolávají právem a určitě proběhnou určité regulace ze strany světových regulačních orgánů.

Co číst dál?

Na lodi od JP Morgan našli kokain za 1,3 miliardy dolarů – Pojďme zakázat banky!

Zdroj:
cointelegraph.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno