Facebook vás špehuje – Edward Snowden vám ukáže, jak se bránit!

0
edward-snowden

Ve čtvrtek večer Edward Snowden na svém Twitteru poukázal na Facebook a jeho praktiky špehování uživatelů. Snowden navíc slíbil, že nás naučí bránit se vůči korporátnímu sledování. Názory a rady od nejznámějšího informátora o pochybné činnosti NSA budou určitě zajímavé! Chraňme se!

Sledování uživatelů není novinka

Dnes už o sledování a sbírání soukromých informací o uživatelích zřejmě slyšel i každý počítačový analfabet. Informace se firmám (ale i vládám) zkrátka hodí, a to na různorodé účely. Tím nejnevinnějším je například cílená reklama – Facebook vám ukáže produkt, který vás zaujme, protože zná vaše preference. Ty zná díky informacím, které jste Facebooku sami poskytli – vědomě i nevědomky. „Podívej na tu nabídku, přesně tam chci jet na dovolenou, klik, kupuji!“ Jasné jako facka!

Pozor, Facebook umí mnohem víc! Za předpokladu, že se nechráníte, pozná vaši politickou inklinaci, práci, místo pobytu, místa, kde trávíte čas, jaké zařízení používáte, kam chodíte na internet, kde se fotíte, pozná vaše přátele i rodinu, s kým hovoříte, a všechny tyto i další data dokáže sumarizovat a analyzovat. A tak se může například stát, že Facebook předpoví, že jste těhotná dříve, než to sama zjistíte. Ups!

Edward Snowden vydává novou knihu!

Edward Snowden na svém twitterovém účtu napsal: „Toto jsou mé nové účty na dalších platformách. V následujících týdnech je mým cílem vysvětlit vám, jak vás každá z těchto stránek špehuje a jakými metodami omezíte, kolik toho o vás vědí. Pokud je používáte, pozorně mě sledujte.”

Platformy, kterým se Snowden bude věnovat, jsou Facebook, Instagram a YouTube. Jelikož sledování uživatelů a etické pochybnosti s tím spojené nejsou žádnou novinkou, nabízí se otázka, proč má Edward Snowden potřebu připomenout tuto skutečnost právě teď.

Za zmínku stojí fakt, že Snowden plánuje v září vydat vlastní knihu, memoáry s názvem Permanent Record. Jeho nové účty na Facebooku, Instagramu a YouTube zatím slouží pouze k propagaci těchto memoárů. Nuže, vypadá to na skvělý marketingový tah!

Ať už jde jen o promyšlené zvýšení prodeje knihy, nebo má Edward Snowden na srdci i naše dobro, není podstatné. Snowden toho ví o sledování zřejmě více než kdokoli z nás a jeho obecná idea stále platí: Facebook nás špehuje a je načase s tím něco dělat!

Co číst dál?

Informátor NSA Edward Snowden: Ostatné kryptomeny nakoniec Bitcoin predbehnú

Nezmeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku a nově i na Instagramu Twitteru.

Zdroje:
mashable.com
lifehacker.com
twitter.com

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsala Ivana G.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno