[Seriál] Po stopách kritiků kryptoměn – Paul Krugman – část 5.

0
po stopach kritikov k-mag serial paul krugman

Máme tu dalšího ekonoma, který nedokáže uvěřit, že kryptoměny mají pozitivní využití. Po Nourielovi Roubinim (a dalších třech kriticích) si představíme Paula Krugmana. Jde o stejně podstatného a celosvětově uznávaného ekonoma, který má obrovské množství zkušeností nejen z ekonomického sektoru, ale také z psaní a vyučování na školách. Více se však o jeho životě, studiu, ale i nenávisti a vyjádřeních vůči kryptoměnám dozvíte již nyní.

Kdo vlastně je Paul Krugman?

Narozen 28. února 1953, Paul Krugman vyrůstal v New Yorku, kde také studoval a aktuálně stále pracuje. Patří mezi nejznámější profesory, ekonomy a odborníky na finanční sektor na světě. Zatímco si však připomeneme všechny jeho významné práce, podíváme se na jeho studium a vzdělávání.

Ekonomii studoval na Yale University, kde získal titul summa cum laude v roce 1974. Dále pokračoval na neméně známé a uznávané univerzitě MIT (Massachusetts Institute of Technology), kde získal PhD. Rovněž zde však začal rozvíjet svůj zájem o směnné kurzy (exchange rates), obchod, ale také o to, jak se chovají monopoly v ekonomii.

Výzkum a zaměření Paula Krugmana

Ihned po dostudování začal pracovat pro MIT, na níž začal později i vyučovat. Rovněž vyučoval i na Stanfordu, Yale, Princetonu nebo London School of Economics (zájem těchto špičkových univerzit ukazuje, jakým odborníkem Paul Krugman je). Pracoval i jako poradce prezidenta Reagana, a také jako redaktor v The New York Times.

Paul Krugman je velkým nadšencem psaní nejen jako redaktor, ale i jako spisovatel. Napsal 27 knih a více než 200 různých článků. Prostřednictvím nich se snaží vylepšovat pojetí veřejnosti o různých ekonomických problémech. Vydává i odborné články, které mu v roce 2008 přinesly Nobelovu cenu. Šlo o práci New Trade Theory (Nová teorie obchodu). Díky ní si zasloužil obrovské uznání komunity za vliv této práce na pochopení mezinárodního obchodu.

Paul Krugman a jeho vyjádření o kryptoměnách

„Bitcoin is Evil“ (Bitcoin je zlo). Tím bychom pravděpodobně začali. Jedno z jeho nejznámějších vyjádření, které prohlásil v roce 2013. Od té doby pravidelně o kryptoměnách píše nebo mluví v negativním smyslu. Podle něj je Bitcoin pouze výmyslem bez žádné hodnoty a je dobrý jen na spekulaci.

Rovněž uvedl příklad, kdy svému holiči vysloveně řekl, aby Bitcoin nekupoval, neboť jde pouze o bublinu. Stejně věří, že pokud by se kryptoměny dostaly do popředí, celý ekonomický a finanční sektor by se vrátil 300 let v čase dozadu. Viděl by to jako obrovský krok zpět pro finanční sektor, kterým by celý svět utrpěl.

Co však třeba Paul Krugman nechat, je fakt, že i když neuznává Bitcoin, tak v blockchain technologii vidí poměrně zajímavý technologický progres. Právě proto si ani netroufá říct, jestli se kryptoměny vytratí zcela, nebo ne. Blockchain by prý mohl zůstat mezi námi a využití si umí představit hned v několika sektorech.

Závěr

Na konec je třeba říci, že Paul Krugman se vyjádřil,že Bitcoin může teoreticky mít v budoucnosti vyšší hodnotu než zlato. To však neznamená, že je stále zastáncem kryptoměn (což určitě není). Právě naopak. Paul Krugman stále patří mezi největší kritiky kryptoměn. Nikoho to však nemůže překvapovat, protože jde o celosvětově uznávaného ekonoma, kteří zpravidla nemají kryptoměny v lásce.

Zdroje:
investopedia.com
news.bitcoin.com
nobelprize.org
britannica.com
wikipedia.org

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Marek F.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno