5 důvodů, proč proděláváte na burze – A jak to změnit!

0
coin burza přeměnit

Ahojte tradeři! Dnes jsem si pro vás připravil základní chyby, které dělá téměř každý člověk, jenž se rozhodne obchodovat na burze. Na začátku tohoto článku musím podotknout, že chyb, kterých se lidé dopouštějí, je několik desítek. Dnes se pokusím zaměřit na chyby, o nichž se možná až tak nemluví, ale mají obrovský dopad na vaši ziskovost!

Nedefinuji a neakceptuji riziko

Primární chyba téměř všech a přiznám se, že i moje v dobách, kdy jsem začínal. Definování stoplossu není akceptace rizika! Zaprvé je třeba si uvědomit, že trading je jiný než věci, na které jsme zvyklí. Když například přijdu do sázkové kanceláře a vsadím 100 € na zápas s kurzem 2.0, mám jen dvě možnosti: Buď daný zápas vyjde a mně se zpět vrátí 200 €, nebo zápas nevyjde a přišel jsem o 100 €. Mám tedy jasně definovaný zisk a ztrátu a jiné možnosti nepřicházejí v úvahu. Podobně je to i při ruletě, kde mohu vsadit na červenou nebo černou. Nechci porovnávat trading a hazardní hry, ale k tomu se ještě dostanu dále v článku.

Jak je to však v tradingu? Mám neomezený počet možností a scénářů, které mohou nastat! Představme si, že nakoupím Bitcoin za 100 €. Kolik bude můj profit a kolik bude moje ztráta? Já si musím určit, na jaké hodnotě budu Bitcoin prodávat v zisku a ve ztrátě. Řekněme, že budu chtít získat 50 € a jsem ochoten riskovat 25 €. Nikdo za mě tuto kalkulaci neudělá. Riziko si musím stanovit a definovat sám. A co je ještě možná více klíčové, musím ho i dodržet! Pokud si jednou nastavím, že v případě ztráty 25 € odcházím z trhu, tak z něj opravdu odejdu.

Chcete se naučit, jak řídit riziko při obchodování? Doporučujeme podívat se na náš kurz money managementu (link zde). Dvě videa z kurzu jsou dostupná zdarma.

Následuji dav

Chyba, která mě stála několik tisíc eur, dokud jsem se úplně nerozhodl odstřihnout od davu. Na definování celého problému použiji jednu skvělou citaci Marka Douglase:

Mentalita stáda: Každý se ohlíží kolem sebe v představě, že ten druhý ví, co dělá, protože proč by to jinak dělal? Průměrný obchodník se stále řídí podle jiných, protože není schopen dělat vlastní rozhodnutí.

Mým úkolem není následovat dav, ale sledovat, jak se dav bude chovat!

Krásný příklad je FOMO posledních dnů, když si všichni mysleli, že to bude růst donekonečna, a mnoho obchodníků naskočilo do trhu na hodnotě 8 000 dolarů za Bitcoin, protože sledovali dav. O růstu Bitcoinu psali všude na internetu, a dokonce i v televizi, viďte?!

Podléhám emocím

Pokud bych měl vybrat jen jednu chybu, která vám brání v dosahování zisků, tak je to přesně podléhání emocím. Znovu absolutně typický příklad před pár dny. Když byl Bitcoin na hranici 4 000 dolarů, nezakopl o něj téměř nikdo (kromě nás, skalních fandů!). Jakmile se však Bitcoin vyšplhal na 8 000 dolarů a zaplavil média o tom, jak roste a překonal své maximální hodnoty v tomto roce, tak přišel strach. Zapamatujte si, strach je nejsilnější emoce! Přišel strach z toho, že mi odjíždí vlak a že já blbec jsem měl nakoupit za 4 000 dolarů, vždyť můj soused František na tom bohovsky vydělal, a já zase nic. O této kapitole bych mohl napsat i disertační práci, ale pamatujte: Obchodování je hra emocí a vyhrává ten, kdo své emoce dokáže kontrolovat.

Kryptoměny jsou v roce 2020 na vzestupu. Vytvořit však zisk na tomto trhu je velmi náročné. Je třeba včas nakoupit a hlavně vědět, kdy vystoupit z pozic a uchránit portfolio před ztrátami. Přesně o to se snažíme v mé skupině Trader 2.0

Co je money management?

Vsadit všechny své peníze, i ty, co nemohu ztratit, případně si ještě půjčit a vsadit na „jednoho koně“, je velmi slovenské. Absolutně elementární pravidlo money managementu říká, abych do jednoho obchodu použil maximálně 10 % svého kapitálu. Pokud do každého obchodu dám 10 % svého kapitálu a v každém obchodě budu riskovat 10% ztrátu, přijdu v případě jednoho neúspěšného obchodu o 1 % z celého svého kapitálu. I při extrémně špatné sérii 15–20 neúspěšných obchodů za sebou nezkrachuji. Rozdíl mezi gamblingem a tradingem je právě v money managementu.

Existence svatého grálu!

Slyšeli jste už také o strategii, která zaručeně vychází? Zda trh klesá, či stoupá, tak existuje strategie, která stále dokáže vydělávat fixní % měsíčně! Důležité je slovíčko fixní! Samozřejmě že existují strategie, na základě kterých můžete být úspěšní, ale neexistuje žádný svatý grál! Myslím si, že v roce 2017 fungovaly na kryptoměny mnohem lépe úplně jiné strategie než během let 2018 a 2019, když jsme klesali. A o tom to je! Existuje množství strategií, které můžete vyšperkovat svou disciplínou a money managementem, avšak když se změní tržní podmínky, musíte přizpůsobit i strategii!

Na konec citát ode mě: „Je bláznovství dělat stále totéž a očekávat jiný výsledek. Pokud chci mít něco, co jsem ještě nikdy neměl, musím udělat něco, co jsem ještě nikdy neudělal!

Co číst dál?

Koronavirus pošle cenu Bitcoinu na 100 000 USD, tvrdí Max Keiser

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno