AMD na cestě ke hvězdám – Podaří se věčné dvojce pokořit Intel a Nvidii?

0
amd litecoin bitcoin

Myslíte si, že Bitcoin dělá dobrá procenta? Zvažte AMD! Tento výrobce silikonových čipů je od roku 2016 jednou z nejžhavějších společností na Wall Street. Zatímco před třemi lety se spekulovalo o možném konci této „věčné dvojky“, dnes už je jasné, že Advanced Micro Devices míří ke hvězdám.

A svědčí o tom i růst hodnoty akcií této společnosti. Z 2 $ v roce 2016 narostla na současných 30 $ a AMD stále neřekl poslední slovo!

Šikovná architektura procesorů a výhodné partnerství

Klíčem k úspěchu je revoluční modulární architektura procesorů známá jako Zen. AMD je díky ní schopen vyrábět CPU se stále větším počtem jader. Zatímco Intel celá léta stagnoval a tvrdil nám, že čtyři jádra bohatě stačí, AMD přišel v roce 2016 s osmi jádry ve svém TOP modelu určeném pro obyčejné lidi. Pár měsíců nato byla představena série CPU Threadripper s 16jaderným TOP modelem. Rok nato se AMDčku podařilo počet jader Threadripperů ještě zdvojnásobit.

Může vás zajímat: Jak se stát vývojářem blockchainu – Jednoduchý návod

V roce 2019 byly představeny procesory pro obyčejné lidi vyrobené architekturou Zen 3. Tímto CPU deskami se podařilo vymazat téměř všechny výhody Intelu (hlavně srovnání výkonu jednoho jádra od Intelu s jedním jádrem od AMD).

Raketovému růstu AMD pomohly i problémy modrého výrobce (Intel), který ještě stále vyrábí svá jádra 14 nm výrobním procesem. Oproti tomu si AMD s výrobními procesy těžkou hlavu nedělá. Samotnou výrobou svých procesorů totiž pověřil TSMC – společnost, která zvládá vyrábět tranzistory s průměrem 7 nm.

AMD na vzestupu

AMD dohání Intel prakticky na všech frontách. V současnosti již ovládá velkou část trhu s desktopovými procesory a docela slušně zařezává i na trhu s CPU deskami pro notebooky. Prosazuje se i v serverovém prostředí, kde umí nabídnout lepší ceny a srovnatelnou spotřebu energie než Intel.

Navíc celkem zajímavým způsobem útočí i na trh s grafickými kartami. Pokud bude mít dostatečné výrobní kapacity a Ethereum začne konečně růst, je možné, že se sveze na dalším těžebním šílenství a stane se z něj vážný konkurent Nvidie.

Baví vás zprávy o technologiích a ekonomice? Přihlaste se k odběru notifikací (návod najdete zde) a dostávejte upozornění vždy, když publikujeme zajímavý článek. Budeme také rádi, pokud nás začnete sledovat na Facebooku.

Vyplatí se nakoupit akcie AMD?

S rostoucím podílem AMDčka na trh bude samozřejmě růst i hodnota akcií této společnosti. Zákazníci si už všimli, že AMD přestává být alternativa pro chudé. I já osobně mám ve svém počítači CPU od této firmy a svůj 8jádrový Ryzen 7 druhé generace si nemůžu vynachválit.

Na otázku, zda se skutečně vyplatí nakupovat AMDčko, si však netroufám odpovědět. Mám sice přehled o technologii této společnosti, ale nejsem profesionální obchodník. Intuice mi však říká, že i po třech letech růstu je to HOT BUY!

Na mě však raději nedávejte. Sledujte náš investiční portál Trading11.com, kde v průběhu víkendu publikujeme profesionální analýzu akcií AMD – samozřejmě ZDARMA pro všechny.

Co číst dál?

Co tak něco o budoucnosti výpočetních zařízení a Moorova zákona?!? Nahradí ARM těžkopádnou X84 a x64 architekturu?

Moorov zákon sa blíži k svojmu koncu – 5 technológií, ktoré nahradia dnešné počítače

Nezmeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku a nově i na Instagramu Twitteru.

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Samuel Slavkovský.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno