Deprese: Civilizační choroba – Co je to deprese? A dá se s ní bojovat?

0
deprese, depression, zmar, propad, beznaděj, smutek, sebevražda

Deprese je jednou z nejrozsáhlejších civilizačních chorob. Postihuje až 4 % celkové populace, i když toto číslo může být i vyšší. Projevuje se absencí chuti do života. Co je to deprese a proč postihuje tolik lidí?

Co je to deprese

Každý zná chvíle, kdy mu celý život přijde zbytečný. Každého občas postihne hluboký smutek, ze kterého je těžké se dostat. Deprese je pak prodloužení takového stavu. Nikdy nekončící splín, který postiženou osobu neopustí ani na chvíli. Deprese se popisuje jako absolutní ztráta chuti do života, která je často spojena s úzkostí, strachem a apatií.

Mezi klasické projevy deprese pak spadá například absence či přemíra spánku. Lidé s depresí se nedokáží soustředit a nemají žádnou energii. To jsou opět věci, které v životě zažil každý, ale pokud tyto stavy přetrvávají dlouho, mají naprosto devastující účinek – jak na mysl, tak i na tělo nemocného člověka.

Deprese nakonec vedou k úplné ztrátě jakéhokoliv zájmu o život a bohužel často končí sebevraždou. A stejně jako i ostatní psychologické poruchy i deprese si s sebou nese společenské stigma. Právě podobnosti s běžnými prožitky v životě zdravých lidí vedou často k marginalizaci této choroby. Kritickým rozdílem je právě trvanlivost deprese, která má biologický základ.

Prokletí silných

Doktor Tim Cantopher vysvětluje depresi následovně. V mozku máme část, která se nazývá limbický systém. To je v podstatě termostat tělesných funkcí, který zároveň ovládá i nálady. Jeho úkolem je stabilizovat vnitřní systémy poté, co se dostanou z rovnováhy. Pokud je člověk vystaven stresu, limbický systém po skončení stresových podnětů stabilizuje tělo zpět do rovnovážného stavu.

Robotizace na univerzitách: [Video] Americké univerzity jsou plné robotů! K čemu všemu je používají?

Cantopher tvrdí, že pokud se člověk dostane do krizové situace (to je pro každého jiná situace, protože jsme rozdílné bytosti), tak lidé, kteří mají sklon ke slabosti, lenosti či se rychle vzdají, mají vlastně výhodu. Právě díky tomu, že ustoupí a uklidní se, zůstane limbický systém v pořádku. Ti silní ovšem dál tlačí na pilu, až se limbický systém tak říkajíc přepálí a jeho fungování se změní. A deprese je na světě…

Tyto poznatky bohužel není zatím možno ověřit na 100 %. Původ depresivní poruchy jako takové je zatím záhadou. V medicínských kruzích se ovšem deprese nepovažuje za psychologickou nemoc, nýbrž za fyziologickou – právě kvůli změnám ve fungování mozku.

Deprese je zákeřná

Deprese je zákeřná. Jednak proto, že se dlouho jeví pouze jako špatná nálada a postupný propad do hlubších depresí se těžko odhaluje. Zároveň zde existuje společenské stigma, že člověk s depresí by se prostě měl víc snažit, což ovšem podle Cantophera a jemu podobným vede k hlubšímu poškození skrze další přepínání limbického systému.

I proto se deprese lečí medikací a klidovým režimem. Když se mozek stabilizuje a začne opět produkovat serotonin a noradrenalin, pak může depresivní jedinec začít testovat své hranice.

Ačkoliv se na rozvoji léčby pracuje velmi rychle, deprese se ukazuje jako civilizační choroba, která je stále na radikálním vzestupu. Moderní společnosti depresivní poruchy svědčí. Pokud na sobě cítíte, že byste mohli být právě vy člověkem postiženým depresí, vyhledejte pomoc odborníka. Ti vám poradí, co dělat dále a jak se s depresí vyrovnat.

Čtěte také:

[Analýza] Přežijí altcoiny další rallye Bitcoinu?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno