
Němečtí zemědělci viní Německo ze ztráty úrody v důsledku změn počasí. Rozhodli se jednat a zažalovali svou zemi, protože podle nich německá vláda dostatečně nenaplňuje cíle v oblasti změny klimatu. Jejich žaloba byla dosud neúspěšná – inspiruje ale další?
Němečtí farmáři se bouří
S postupným rozšiřováním nejen znalostí, ale také s rostoucí složitostí a komplikovaností lidského života se mimo jiné rozšiřují i způsoby, jak zažalovat vlastní stát. Nový typ občanské angažovanosti tentokrát pocítilo Německo.
Několik rodin farmářů tvrdí, že jejich úroda byla zničena změnami počasí, které nastaly v důsledku změny klimatu. Rozhodli se proto zažalovat Německo, které podle nich dostatečně nenaplňuje cíle v oblasti změny klimatu. Jedná se o vůbec první soudní spor tohoto druhu v Německu.
Německo žalobu zamítlo
Navzdory snahám farmářských rodin německý soud žalobu zamítl. Podle soudu totiž cíle v oblasti změny klimatu vytyčené do roku 2020 nejsou právně závazné, a proto se žaloba zamítá. Zemědělci budou muset sklonit hlavy nebo hledat jiné způsoby odškodnění.
Podle reportérky Euronews, která se účastnila soudu, zainteresovaní farmáři a farmářky výrazně pociťují negativní důsledky změny klimatu již déle než poslední dva roky. Tyto zemědělské rodiny zažily drastické záplavy v roce 2017 i následná sucha v roce 2018.
Německo a klimatická změna
Expertka na změnu klimatu z hnutí Greenpeace soudní případ okomentovala slovy:
“Od roku 2007 německá vláda opakovaně uváděla, že chce do roku 2020 snížit emise skleníkových plynů o 40 %. Naplnění tohoto cíle vyžaduje mnoho opatření, které již vláda mohla přijmout, aby emise opravdu snížila. Tím nejzřetelnějším je zastavení činnosti uhelných elektráren, protože právě ty jsou jedním z největších producentů skleníkových plynů v Německu. “
Zároveň zdůraznila historický význam a odpovědnost Německa. Německo je jednou z nejbohatších průmyslových zemí, a proto má podle ní speciální odpovědnost přihlásit se k emisím, které již v minulosti vypustilo do ovzduší a které této zemi umožnily stát se špičkou v oblasti technologií i průmyslu.
Angela Merkelová nedávno ohlásila balíček s rozpočtem 50 miliard Eur, který cílí na problémy spojené s životním prostředím. Kritici a kritičky Merkelové ale argumentují, že je to příliš málo a zejména příliš pozdě.
Co číst dále?
Zdroje:
euronews.com
cnn.com