Bank of Japan pumpuje do trhu dalších 16 miliard USD, Německo po prvním kvartálu v recesi!

0

Máme tady jen několik dní starou zprávu, že Bank of Japan (BoJ) zase začala masivně navyšovat likviditu do domácího trhu. Celkově se jedná o objem skoro 16 miliard dolarů. BoJ ty peníze samozřejmě pouze „natiskla“ a podle toho, co lze z médií zjistit, tak je to pouze pokračování QE (kvantitativní uvolňování).

Je potřeba i zmínit, že BoJ má formálně i záporné úrokové sazby (-0,1 %). To není ale jediným naším dnešním tématem, protože spotřeba u našeho velkého souseda, Německa, se výrazně propadla a po prvním kvartálu je země tak říkajíc oficiálně v recesi.

Rozvaha Bank of Japan

Data v grafu jsou ke konci dubna (takže první kvartál), takže těch 16 miliard dolarů tu ještě nemůžeme vidět. Každopádně je tu jasný vzestupný trend. Není to sice žádná exponenciála, ale jde z toho poznat, že BoJ od krize z roku 2008 drží ve své rozvaze čím dál více aktiv.

A vlastně Bank of Japan v tomto ohledu (mezi centrálními bankami) kraluje. To navyšování je hrozivé a člověk tak nějak přemýšlí, proč k něčemu takovému dlouhodobě vůbec dochází. A hlavně, je to vůbec legitimní politika centrální banky vykupovat na finančním trhu aktiva?

Když se vrátíme k tomu grafu, tak vidíme, že po Novém roce ta hodnota objemu aktiv zase o něco poskočila. No, a až budeme mít nová data, tak z toho bude asi docela velký zub směrem nahoru. Přece jenom, 16 miliard dolarů je docela dost a i vizuálně to půjde v těch grafech poznat.

Nicméně BoJ se tímto způsobem samozřejmě snaží přimět i finanční instituce, aby více půjčovaly. A jestli to dokonce chápu správně, tak když si komerční banky půjčí od BoJ, tak získají i 0,1% úrok. Holt, záporné úrokové sazby v praxi.

Aktuální situace na 4H TF DAX (Futures)

Nyní přejděme k dalšímu bodu a to počátku recese v německé ekonomice. Ten propad není samozřejmě pouze v soukromé spotřebě, ale hrubě klesly soukromé investice a i export domácí produkce. Investice se propadly o 6,9 %, soukromá spotřeba o 3,2 % a exporty o 3,1 %. A to vše během ledna až března.

To jsou, prosím, opravdu ohromná čísla a moc nevěřím, že příští kvartál bude lepší. Naopak se dá předpokládat, že data za druhý kvartál vyjdou ještě daleko hůře. A je to asi ten nejhorší kvartál od začátku roku 2009. Co se ale týče vládních výdajů, tak ty vzrostly pouze o 0,2 %.

Celkový pokles výstupu z jednoho kvartálu na druhý činí 2,2 %, a jak jsem již říkal, tak můžeme konstatovat, že je to ten největší propad za poslední dekádu. Pro doplnění jsem i postl graf německého indexu DAX a jak sami vidíte, tak poslední zveřejněná data investory asi moc nezajímají.

Čekal bych po něčem takovým solidní drop, ale to se nestalo. Naopak, kurz indexu DAX si drží svoji vzestupnou dráhu v rámci zakresleného trendového kanálu. Je to divné, ale německý celkový trh prostě posiluje. Ovšem i tak je to (v kontrastu s Nasdaq Composite) ještě pořád nic moc.

Závěr

V dnešní analýze jsme si zase shrnuli makrodata, která rozhodně nevypadají zrovna příznivě. Nechci předpovídat konec světa, ale osobně jsem toho názoru, že ta data za druhý kvartál budou nejspíše o dost horší. Co se týče té stimulační politiky, tak to je jeden velký bizár.

Já osobně chápu ty pány v centrálních bankách, že nechtějí jenom přihlížet a snaží se svým národním ekonomikám jakkoliv pomoci. Bohužel nafukují tím i nadále trh, a jakmile to úplně rupne, tak se budeme mít na co těšit. Nedělá to tedy jenom Federální rezervní banka, dělají to úplně všichni po celém světě. Jenom se o tom méně mluví.

Autor: Jaroslav Jarolím

Co číst dále?

Hamižnost retailových investorů – Ve velkém nakupují „levné“, ale možná bezcenné akcie


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno