Podíl nezaměstnaných ve Spojených státech klesá – Podaří se zase rychle nastartovat ekonomiku?

0
Podíl nezaměstnaných ve Spojených státech klesá – Podaří se zase rychle nastartovat ekonomiku?
Zdroj: Pixabay.com

Tak tu konečně máme nová data o nezaměstnanosti ve Spojených státech amerických. Už vlastně v mém posledním příspěvku ze začátku června jsme věděli, že nezaměstnanost v USA překvapivě začíná klesat. Ty původní prognózy byly strašlivé, neboť se to pohybovalo mezi 20 – 25 %.

Nakonec došlo k mírnému snížení, a i když byla celková nezaměstnanost dost vysoká, trhy to vzaly hodně pozitivně, neboť reagovaly expanzí. Vlastně se nejednalo o nic zázračného, ale vzhledem k těm původně strašlivým číslům se to obecně vzalo s úlevou.

Podíl nezaměstnaných klesá

K velkému překvapení se povedlo za červen vytvořit skoro pět milionů nových pracovních míst. Tomu pomohlo jednak zmírnit restrikce kvůli Covidu a hlavně tomu napomohla stimulační politika Federální rezervní banky. Bez toho by nebylo vůbec možné, aby si podnikatelé mohli levně půjčovat, aby byli schopni překlenout ten výpadek právě kvůli těm restrikcím.

Co si budeme povídat, neboť podstatná část malých podnikatelů funguje tak, že má cash-flow nastavený v podstatě na hraně přežití. Málokdo z těchto malých podnikatelů tvoří větší rezervy, protože je jednodušší si koupit nové fáro, které si lze dát do nákladů.

Na to mají samozřejmě plné právo – jsou to jejich peníze. Ovšem vzhledem k této zkušenosti je jasné, že takové hospodaření nebylo zrovna moudré. Budiž to tedy pro všechny ponaučením, že se mají tvořit rezervy, které lze rozpouštět alespoň půl roku.

Vrátí se vše do normálu?

Z přiloženého grafu můžeme v klidu konstatovat, že situace se postupně z měsíce na měsíc zlepšuje. Mít nezaměstnanost 11,1 % je sice pořád špatně, a je to více jak trojnásobek oproti stavu ze začátku roku, ale alespoň se to nezhoršuje.

Pokud ten aktuální klesající trend vydrží, bude do konce roku zase vše při starém. Nicméně, nesmíme zapomínat na to, že se ta situace může ještě v závislosti na další faktory dynamicky měnit. Klidně se tedy zotavení může ještě urychlit, ale taktéž může dojít zase ke zhoršení.

Každopádně, Federální rezervní banka si může jednoznačně na vrub připsat velký úspěch. Jsem si téměř jistý, že kdyby nepřistoupili k tak agresivní stimulační politice, tak by podíl nezaměstnaných i nadále určitě rostl a vyplnily by se tak ty původní hrozivé předpovědi.

Ze začátku jsem nad tím kroutil dost hlavou, ale retrospektivě usuzuji, že ta zdánlivě hysterická reakce byla racionální.

Aktuální situace na 4H TF indexu Nasdaq (Futures)

Americké indexy na tuto čerstvou zprávu okamžitě zareagovaly další expanzí. Hodnota indexu Nasdaq je nyní neuvěřitelných 10 404 bodů, a pokud se povede překonat horní hranu rising wedge, bez problému budeme pokračovat v růstu.

Je docela sranda sledovat, že ta makro situace je pořád docela bídná a trhu stačí pokles nezaměstnanosti o pár procentních bodů a reaguje takovou pumpou. Tím chci naznačit, že tržní účastníci reagují rozhodně přehnaně a iracionálně. Je evidentní, že se to lepší, ale není to prostě žádná caruso show.

Závěr

Za nezměněných podmínek očekávám postupné zlepšování. A jak jsem se již zmínil, do konce roku by v tomto ohledu mohly být Spojené státy zase ve stavu jako z prvního kvartálu.

Nicméně, nelíbí se mi vývoj na akciových trzích a považuji to za extrémně neúměrné reakce vzhledem k těmto datům. Vůbec se mi to nezdá jako racionální jednání. Spíš bych to označil za dost emotivní reakce vzhledem k titulkům, které až příliš nafukují to, že nezaměstnanost klesá.

Autor: Ing. Jaroslav Jarolím

Co číst dále?

Analýza evropských indexů Europe 50, DAX – Trhy si drží sílu, ale na nové ATH si ještě počkáme


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno