Společnost Wirecard kolabuje, protože dluží čtyři miliardy – Jaké to bude mít dopady?

0

Tak je to „konečně“ tady dámy a přátelé – německá společnost Wirecard je v insolvenci a dluží bezmála čtyři miliardy USD svým věřitelům. Spekulovalo se dost nad tím, zda to Wirecard ustojí, ale evidentně to bylo asi dost bláhové. Nyní se ukazuje, že „chybějící“ dvě miliardy USD nebyla žádná chyba, ale pravděpodobně se jedná o jeden z největších sofistikovaných podvodů tohoto století.

Jak je to vůbec možné?

Taktéž se ukázalo, že několik let neprobíhal vůbec žádný audit. Z toho tedy vyplývá, že celá tato akce mohla být i dlouhodobého charakteru, kdy se ze společnosti postupně vyváděl kapitál. Ze začátku byla snaha se vymlouvat, že došlo jenom k chybě a že ty dvě miliardy nikdy vlastně neexistovaly.

Což je docela dobrý vtip a i když není účetnictví a audit vůbec můj obor, tak si nedokáži představit, že by ty procesy zápisu a kontroly natolik selhaly, že se někde najednou objeví dvě miliardy dolarů.

Jak už bylo řečeno v úvodu, tak s největší pravděpodobností se jednalo o obyčejný tunel. Závažné je to ovšem v tom, že tato společnost patřila mezi prestižní tituly, které jsou součástí německého indexu DAX. Obecně se fintech společnosti těší velké důvěře a o jejich akcie bývá značný zájem.

Velký poprask

Díky tomuto skandálu se v Německu začíná mluvit o reformách, které by měly takovým případům včas zabránit. Vzhledem k tomu, že se skutečně nejednalo o malou firmu, tak se do toho chce vložit i německá vláda a provést revizi aktuálního nastavení regulatorního systému.

Co se týče tuzemska, tak držitelé karet Twisto mají smůlu, protože platby s nimi byly Wirecardem definitivně pozastaveny. Podle všeho ale funguje její virtuální forma. Tady ale vidíte, jak je ten finanční systém propojený a když krachne něco v Německu, tak to okamžitě může ovlivnit i nás.

Aktuální situace na 4H TF Wirecard

Že byl na akciovém trhu Wirecard nějaký problém, bylo jasné již minimálně od prosince minulého roku. I přesto, že celkový akciový trh vcelku slušně expandoval, tak akcie Wirecard dělaly jedno nižší high za druhým.

Můžete si být jistí tím, že když akcie jako celek bobtnají a dílčí akciové trhy, jako je Wirecard, se překlápějí do dlouhodobého bear trendu, tak je něco s tou společností špatně. I když je to nelegální, tak se s insider informacemi běžně obchoduje.

A ti, kteří ty informace o Wirecard měli, tak to prostě shortovali a výsledkem toho byl už skoro dva roky trvající medvědí trend. Ten následný propad ceny o cca 99 % během devíti dní je už pouze projekcí definitivního exitu z trhu.

Berte to jako názornou ukázku toho, jak obrovské společnosti mohou klidně během pouhých pár dní úplně zmizet v propadlišti dějin.

Závěr

Tady ta kauza se bude řešit hrozně dlouho a nejspíš i dojde k nějakým obviněním a zatčením. Vzhledem k tomu, že firma Wirecard fungovala asi dvacet let, tak je až podivuhodné, že jim to tak dlouho vydrželo. Bezpochyby se jednalo o dlouhodobý proces, který mohl trvat i více jak jednu dekádu.

Pokud společnost takto systematicky tuneluje, tak si vše okolo určitě dobře ošetřila a skuteční viníci tedy nebudou nikdy dopadeni. Maximálně tak nějaký ten obětní beránek, který si dost možná ani neuvědomoval, čeho je součástí.

Co si z toho vzít za ponaučení? Určitě si dávejte pozor, do čeho investujete. Ve Wirecardu bylo strašně moc malých investorů, kteří prostě o drtivou většinu své investice okamžitě přišli.

Provádějte důkladný research a nebuďte stádovití, neboť v konotaci na tuto společnost byla nějakou dobu šeptanda, že tam něco nehraje. Určitě se té ztrátě tedy dalo zabránit.

Autor: Ing. Jaroslav Jarolím

Co číst dále?

Analýza indexů Nasdaq a S&P 500 – Aktuální týden ve znamení rudé, na jak dlouho?


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kapitálových trzích jsou velmi rizikové!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno