Tisknutí peněz akceleruje – Komerční banky si od ECB vypůjčily na 1,31 bilionu EUR

0
Tisknutí peněz akceleruje – Komerční banky si od ECB vypůjčily na 1,31 bilionu EUR

Tak tu máme další zajímavosti v podobě objemu půjček komerčních bank eurozóny od Evropské centrální banky (ECB). Pokud tu informaci chápu správně, tak si k dnešku komerční banky půjčily rekordních 1,31 bilionu EUR, což je v přepočtu na americké dolary 1,47 bilionu USD.

Rostoucí poptávka po úvěrech

Finanční instituce v eurozóně evidentně využívají toho, že jsou úrokové sazby v podstatě nulové a zároveň sílí v soukromém sektoru poptávka po úvěrech. Kvůli pandemii koronaviru potřebuje spousta společností kapitál, aby vůbec mohly dál fungovat a nedostaly se do platební neschopnosti, což automaticky znamená likvidaci.

Komerční banky je získávají dokonce za negativní úrok (-1 %), a to se přiznám teda, že jsem vůbec nevěděl. Pravděpodobně se jedná o nějaký čerstvě zavedený program a nejsem si zcela jistý, jak to v praxi funguje. Záporná úroková sazba totiž v tomto případě znamená, že by centrální banka měla těm komerčním ještě i platit za to, že se obětují a půjčí si u ní.

Mnohem více, než se očekávalo

Zdroj: Tradingeconomics

Ta vypůjčená částka je vcelku překvapující, ale jenom to ukazuje, jak moc je situace ve výrobě špatná. Ten fakt, že je tak silná poptávka po úvěrech nevěstí nic dobrého a hrozí akorát další zadlužování soukromého sektoru. Nemluvě o tom, že s tímto „tisknutím“ peněz hrozí, že s narůstající peněžní zásobou v ekonomice dojde ke značné inflaci.

Vím, že tahle politika Evropské centrální banky není vyložené vykupování korporátních dluhopisů, ale tímto způsobem se zase nepřímo financuje soukromý sektor. Je to prostě pořád dokola ta stejná písnička, akorát nástroje se obměňují.

Aktuální situace na 4H TF indexu Europe 50 (Futures)

Na trhu s evropským akciovým trhem se to samozřejmě ještě projevit nemohlo, ale věřte tomu, že ta nafukující peněžní báze na trhu se nakonec do akcií přelije. Může to trvat až týdny a bude se jednat o soustavný proces.

Závěr

Co k tomu na závěr ještě říci? Všechny centrální banky světa otevírají ve velké rychlosti pandořinu skřínku, protože se od nich očekává, že svojí politikou spasí tamní ekonomiky. Problém je v tom, že v dlouhodobém měřítku nás to všechny může výrazně poškodit.

Nechci samozřejmě malovat čerta na zeď, ale skoro to vypadá, že některé velké měny, jako jsou dolar, libra, euro, jeny, juan atd., mohou jít taky časem do kopru. Zrovna eurozóna, Japonsko, USA a Velká Británie jsou dost zadlužené ekonomiky. A ta čísla budou i nadále stoupat…

Kvůli tomu porostou snahy se toho dluhu postupně zbavovat, což nutně znamená inflaci a devalvaci těchto měn. To se postupně děje už dost dlouho. A tentokrát hrozí, že to radikálně akceleruje.

Autor: Jaroslav Jarolím

Co číst dále?

Federální rezervní banka přitvrzuje svoji stimulační politiku – Bude nakupovat korporátní aktiva


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno