Federální rezervní banka přitvrzuje svoji stimulační politiku – Bude nakupovat korporátní aktiva

0
Federální rezervní banka přitvrzuje svoji stimulační politiku – Bude nakupovat korporátní aktiva

Tak nám Federální rezervní banka v čele s Jeromem Powellem dala nové informace ohledně jejich stimulační politice v rámci monetární politiky. Je to docela paradoxní, protože když se naposledy nechal Powell slyšet, tak to zrovna pozitivně neznělo a trhy to tak i vzaly.

Nicméně, včerejší zpráva zase všechno změnila, neboť Fed oznámil, že mnohem více přitvrdí ve své stimulační politice na podporu americké ekonomiky. Připravuji se na státnice, tak vše teď sleduji jedním okem a dost jsem se divil, proč akciový trh začal najednou znenadání pumpovat.

Nakupování korporátních dluhopisů

Když jsem se ráno probudil a podíval se na zprávy, tak mi to bylo hned jasné, protože oznámili, že mají v plánu nákupy korporátních dluhopisů. Ten lending program má mít objem až 600 miliard dolarů, takže se jedná o slušný ranec a na těch trzích se to rozhodně projeví.

Jinak, v obrázku je zatím výpis toho, jak se činí jednotlivé centrální banky – Fed, ECB, BoJ atd. V posledních pár měsících nalily do trhů pěkný randál, takže se připravte na hrozící možnost velké inflace. Co se týče toho, jak se tato politika na trzích projeví, tak ta aktuální reakce investorů je samozřejmě jenom o očekávání.

Ten program nákupů korporátních dluhopisů byl teprve spuštěn a nějakou dobu potrvá, než bude mít na likviditu na trzích vliv. Každopádně, ptáte se, jestli je v pohodě, že centrální banka státu bude vykupovat korporátní dluhopisy? Obzvlášť v USA?

Náběh na socialismus

Tento podnadpis berte s rezervou – nicméně to, že bude v podstatě centrální banka financovat takhle soukromý sektor, je vážně vrchol bizarnosti. Ono těch bizarností za předešlé tři měsíce bylo ale tolik, že už se z toho začíná stávat standard.

Nenechte se ale oklamat, protože to normální není. Tohle je styl banánových republik a vůbec zde nelze mluvit o zodpovědné monetární politice. Vůbec nechápu, jak tohle skončí a opravdu hrozí ohromná inflace, když se jim to vymkne z rukou.

Holt Jerome Powell a Fed vůbec jsou teď pod hrozným tlakem, protože tamější ekonomika to strašně schytala kvůli restrikcím v souvislosti s pandemií a teď jim tam běhají anarchistické bojůvky, které nejen ničí majetek, ale dokonce obsazují malá území, která pak prohlašují za jakési komuny.

Spojené státy americké teď ani náhodou nevypadají jako sebevědomá mocnost a všechny tyhle snahy odvrátit ekonomickou krizi považuji za akty velkého zoufalství, které povedou dlouhodobě akorát k prohlubování problému.

Aktuální situace na 4H TF indexu Nasdaq (Futures)

analýza nasdaq

Jak můžete sami z grafu zpozorovat, tu zprávu trh přijal s obrovským nadšením. Od toho lokálního low hodnota indexu vzrostla o 6,3 % a pravděpodobně to není konečná. Asi spíš očekávám do 24 hodin překonání vrcholu z 11. června a pak pokračování v expanzi.

Závěr

Když si člověk říká, že centrální banky zase o něco posunuly tu pomyslnou hranici a dál už to nejde, tak ji posunou znova. Tohle je pořád dokola a já už bych se ničemu nedivil. Co může přijít dál?

Budou kupovat akcie společností v bankrotu? Dluhy na kreditkách? Hypoteční zástavní listy? Nemovitosti? Obrazy? Archivní vína? Kam Fed posune tu hranici příště? Myslím si, že se v průběhu času budeme ještě mnohokrát divit, co všechno je možné…

Autor: Jaroslav Jarolím

Co číst dále?

Čínská produkce opět mírně vzrostla – Vrací se vše do normálních kolejí?


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno