Federální rezervní banka akciovým trhům sebevědomí nedodala – Akcie výrazně klesají

0
Jerome Powell Fed

Včera mělo Federal Open market Comittee (ekvivalent rady ČNB) zasedání, takže na to všichni měli upnutý zrak. Hlavně se čekalo na to, zda zůstanou úrokové sazby nezměněné, či dojde k jejich snížení do záporných hodnot. Nakonec došlo k tomu, co se nejvíce očekávalo – sazby zůstanou minimálně tento rok ponechány v aktuální výši (0 % – 0,25 %).

Výhled Fedu

Ovšem dle výhledu ze strany Fedu by už příští rok mělo dojit k navýšení na 1,6 % a v roce 2022 by to mělo být kolem 2 %. Z toho můžeme implikovat, že Powel a další nejsou zrovna optimističtí, co se týče ekonomického vývoje země. Velmi dlouho chtějí nechat úrokové sazby uzemněné a mně osobně se to moc nelíbí. Pro dolar to znamená, že bude spíše oslabovat.

Aktuální situace na 4H TF indexu S&P 500 (Futures)

analýza S&P 500

Vzhledem k tomu, že tento příspěvek není o technické analýze, jenom ve stručnosti. Kurz v závislosti na nové informace zareagoval okamžitým propadem, což mělo za následek průraz zakreslené krátkodobé trendovky. To samo o sobě z technického hlediska logicky vyvolalo další vlnu prodejů a pak už to jde samo.

Je dost pravděpodobné, že velká část investorů a spekulantů kalkulovala s tím, že Powell ustoupí a nakonec budou zavedeny i mírně záporné úrokové sazby. Dostál svému slovu, což se spoustě lidem v administrativě Donalda Trumpa nebude líbit.

Tady ale pozor, demokraté z Demokratické strany už docela dlouho prosazují záporné úrokové sazby v rámci “New Monetary Economy”. Nikdy jsem žádné podrobnosti o této “teorii” ještě neviděl, ale zní to jako jedna velká blamáž.

Optimismus se vytrácí

Jakmile byla k dispozici nová data o vývoji nezaměstnanosti, v kontrastu s prognózou vyšla vcelku dobře, což spousta investorů považovala jako signál k nákupu. V konotaci na to rostl optimismus, který se ale díky Fedu definitivně rozplývá.

Očekává se, že dojde za celý fiskální rok k poklesu hrubého domácího produktu až o 6,5 %. Takto záporný růst vůbec nepamatuji, ale jsem ještě holt docela mladý a možná ještě uvidím v budoucnu horší výstupy ekonomik.

Zas na druhou stranu je Fed optimistický ohledně výstupu v letech 2021 a 2022. V prvním řečeném roce by měla ekonomika Spojených států vzrůst až o 5 % a ten další rok o 3,5 %. Abych řekl pravdu, je to extrémně pozitivní odhad. A moc nevěřím tomu, že se stane skutečností…

Nezaměstnanost je pro letošní rok predikovaná na 9,3 %, ale již v roce 2022 se počítá s poklesem na 5,5 %. Zase, docela optimistické, ale třeba prostě jenom vědí, že to kdyžtak skrze QE (kvantitativní uvolňování) ještě pošoupnou. Ještě se samozřejmě mluvilo o inflaci, ale ta by měl být podle všeho v normě – což nechápu vzhledem k tomu navyšování peněžní báze v ekonomice.

Závěr

Je třeba upozornit, že s korekcí se na akciových trzích prostě počítalo i z technického hlediska a tohle byl pouze takový spouštěč. To vskutku automaticky neznamená, že by se to mělo vše zase sesypat jako v únoru. Akorát přišel pokles, jenž byl avizovaný, takže bych z toho nedělal zatím až takové drama.

Nicméně problém může nastat ve chvíli, kdy všichni ti gambleři z řad retailových investorů dostanou strach. Ta volatilita je pořád extrémní a jejich pozice nejsou v „bezpečí“, ani když nakupovali před několika týdny. Stačí jeden sjezd po skluzavce a hodnota jejich pozice se najednou přehoupne ze zelených čísel do těch záporných a začnou panikařit.

Tím neříkám, že k tomu skutečně dojde. Ale pokud je někdo v trhu, určitě se nyní vyplatí být velmi ostražitý a třeba si i nastavit stop loss takovým způsobem, abyste si zabezpečil minimálně takový zisk, aby to zaplatilo alespoň poplatky.

Autor: Jaroslav Jarolím

Co číst dále?

Analýza indexů Nasdaq, S&P 500 – Nasdaq na novém historickém maximu, hrozí velká finanční bublina?


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno