Analýza indexů Nasdaq, S&P 500 – Nasdaq na novém historickém maximu, hrozí velká finanční bublina?

0
Analýza indexů Nasdaq, S&P 500 – Nasdaq na novém historickém maximu, hrozí velká finanční bublina?

Tak zprvu neuvěřitelné se stalo skutečností, protože akciový index Nasdaq dosáhl nového historického maxima. Ještě v polovině dubna se tento scénář zdál jako naprosto nereálný, ale nyní je z toho skutečnost. Ve své minulé analýze na akciové indexy jsem v podstatě říkal, že to asi ani nějak jinak dopadnout nemůže.

Respektive, netušil jsem, že na trhu dojde až k tak rychlé akceleraci, což bylo důsledkem té poslední zprávy ohledně zveřejnění aktualizovaných dat o nezaměstnanosti ve Spojených státech. Uznávám, že v kontrastu s původními odhady to vyšlo velmi dobře, ale i tak mi přijde, že akciový trh zareagoval až příliš emotivně. I přesto, že nedošlo ke zhoršení nezaměstnanosti v USA, pořád je to přes 13 %, a to je pořád příliš.

Aktuální situace na 4H TF indexu Nasdaq (Futures)

Ještě 2. června byl kurz nad S/R hladinou 9 538 bodů, jenž trh využil pro odraz. U horní hrany zakresleného rising wedge zase následovalo zamítnutí, ale pak přišla ta dlouho avizovaná zpráva o stavu americké nezaměstnanosti a akciový trh okamžitě reagoval pumpou.

Nejenže cena prorazila původní ATH úroveň z února, ale díky neustávajícímu nákupnímu tlaku kurz posiloval ještě výš, čímž došlo i k breakoutu z patternu rising wedge. Co to po technické stránce znamená?

Pokud kurz vydrží alespoň tam, kde je a nedojde k poklesu zpátky pod horní hranu wedge a původního ATH levelu, má vcelku vyhráno. Po technické stránce tu není nic, co by kurzu komplikovalo pokračovat ve vzestupném trendu.

Indikátory

Na indikátoru RSI to vypadá, že se křivce konečně povedlo překonat tu střednědobou rezistenční přímku. To samozřejmě samo o sobě rezonuje fakt, price action nabral na obrátkách. Nicméně, i tak tu nedošlo ještě k překonání hraničních 70 bodů, což si myslím, že je pro další vývoj důležité.

Aktuální situace na 4H TF indexu S&P 500 (Futures)

S akciovým indexem S&P 500 to taky solidně pohlo, jak lze vypozorovat ze samotného price action tohoto týdne. Předtím se kurz spíše držel zakreslené krátkodobé trendovky, ale hned po zveřejnění výše zmíněných dat se kurz od ní doslova „odpoutal“.

Díky čemuž proběhl rychle breakout skrze hladiny 3 132 a 3 181 bodů, což vyvolalo zesílení nákupního tlaku. Každopádně, začíná z toho být i trochu exponenciála, takže bych brzo čekal mírné oslabení alespoň po tu trendovou čáru.

Jinak, akciový index S&P 500 drtivou většinu předchozích ztrát umazal a při zachování aktuální setrvačnosti je vysoká šance na to, aby hodnota indexu atakovala i ATH úroveň z února. Stačí už velmi málo.

Indikátory

Na indikátoru RSI proběhl breakout skrze rezistenční přímku. A dokonce tu máme úspěch ohledně překonání těch hraničních 70 bodů. Nejenže se povedlo tuto úroveň překonat, ale hodnoty RSI jsou docela hluboko v překoupené části.

To lze považovat za velmi bullish. Křivky na MACD se chovaly docela chaoticky, protože se střídalo jedno překřížení přes druhé. V těchto chvílích je ovšem po bullish crossu.

Závěr

Už relativně dlouho tvrdím, že na akciovém trhu je strašná investiční bublina. A když to konečně vypadalo na pořádné pročištění, stane se tohle – V-shape recovery. Osobně to považuji za dost nemilé, protože ta předešlá už i tak hodně nafouklá bublina se bude nafukovat ještě víc.

Stejně tak jsem v poslední době přesvědčený, že ten zběsilý růst táhnou především retailoví investoři. Což vlastně potvrzují i data, která jsem dříve publikoval v jedné ze svých dřívějších analýzNa trhu je to tedy hrozně o emocích a malí investoři jsou prostě až příliš greedy na to, aby racionálně uvažovali a brali v potaz všechny vážné skutečnosti.

Jakmile dostanou strach, tak to trhy pravděpodobně znova pošle tvrdě k zemi. Jestli to ale bude tento měsíc, či až za několik měsíců, si netroufám odhadovat. Podmínky se totiž dynamicky mění a bude tedy záležet na budoucím vývoji všech proměnných. 

Autor: Jaroslav Jarolím

Co číst dále?

Nezaměstnanost v USA překvapivě poklesla, akciové trhy reagují silnou expanzí


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno