Analýza indexů Nasdaq a S&P 500 – Aktuální týden ve znamení rudé, na jak dlouho?

0
Zdroj: Pixabay.com

Máme již skoro dva týdny od poslední analýzy na indexy Nasdaq a S&P 500. Vzhledem k tomu, že technologickému indexu Nasdaq se před pár dny povedlo znovu vytvořit nové historické maximum, tak je určitě na čase si udělat update.

Každopádně musím říct, že na obou indexech se toho stalo docela dost a pořád platí, že je volatilita značná. Na indexu S&P 500 se momentálně rýsuje bearish struktura 123, což je právě jeden z nejznámějších reversal patternů. Pokud by se pattern uplatnil, tak je v takovém případě target pod 2 600 body.

Aktuální situace na 4H TF indexu S&P 500 (Futures)

Začneme prvně s trhem futures na S&P 500, kde se evidentně nepovedlo vytvořit vyšší vrchol. To je základ patternu 123, kdy trh selže právě v tom pokořit předešlé high. Abychom ale nepředbíhali, tak ten poslední mohutnější výplach o více jak 9 % skončil na supportu v levelu 2 976 bodů.

Dle historické price action se jednalo o jednu z nejsilnějších podpor, které nám trh nabízel. Bylo tedy očekávatelné, že zde minimálně k odrazu dojde. A vskutku se tu vytvořila bullish svíce hammer a tu býci využili jako signál pro nákup. Netrvalo tedy dlouho a kurz začal solidně posilovat. Prostě klasická impulsní reakce.

Kurz se dostal až pod S/R hladinu 3 181 bodů, kde došlo k otočce. Kurz následně postupuje v rámci zakresleného kanálu a zatím se býkům celkem daří nepustit cenu pod support v levelu 3 040 bodů. Z grafu je ale vidět, že prodejní tlak zatím nepolevuje a stále je tu snaha support prorazit.

Co se týče toho 123 patternu, tak pro jeho uplatnění je potřeba pokořit low svíce u supportu 2 976 bodů (bod 2). Vzhledem k tomu, že se nakupujícím daří bránit aktuální support, tak jsme od toho ještě dost daleko. Nicméně prodejní tlak zde ještě neustal.

Indikátory

Aktuální hodnota RSI je cca 38 bodů a zatím jsme se ještě ani nedotkli hraničních 30 bodů. Celkově je jinak vývoj křivky tohoto indikátoru z posledních deseti dní spíše neutrální. Co se týče MACD, tak negativní setrvačnost dost zakcelerovala, ale díky aktuálnímu supportu se to daří zbrzdit.

Aktuální situace na 4H TF indexu Nasdaq (Futures)

Struktura trhu s futures na Nasdaq vypadá slibně. Ukázkově se nám tvoří vyšší low a vyšší high. Máme to i celé „podepřeno“ zakreslenou trendovou přímkou. Sice došlo 15. června k průrazu, ale to pouze na okamžik. Trendová přímka je tedy samozřejmě pořád validní.

Když bych se měl vrátit k tomu propadu, tak z toho nakonec vzešel tzv. V-shape. Pokud sledujete moje analýzy pravidelně, tak víte, že na Nasdaq vypadá struktura trhu z tohoto roku právě jako V-shape, a tohle je to samé akorát v menším formátu.

Osobně to nevidím v grafu moc rád, protože je to projekce zbrklé změny směru vývoje. Zkrátka je to dost emotivní záležitost. Nicméně index posílil na historických 10 296 bodů a dle price action tu nejsou žádné náznaky, že by posilování mělo skončit. Ovšem tento týden je zatím ve znamení rudé a nejspíš i dojde k atakování trendové přímky.

Vlastně jsou ty dveře dokořán otevřené. Každopádně by nemělo dojít k breakdownu skrze trendovku, protože by to pak určitě vyústilo v pořádný výplach. Momentálně je to tedy na tomhle trhu to nejdůležitější pro pozorování.

Indikátory

Při tom historickém maximu jsme zrovna měli hodnoty RSI na hraničních 70 bodech, takže pořád přetrvávají problémy s průnikem do překoupené části hodnot indikátoru. Naposledy jsme se přes těch 70 bodů přehoupli 17. dubna.

Fakticky je to i dost podivné, protože máme před sebou solidní uptrendovou strukturu a čekal bych, že nám to RSI i potvrdí. Nicméně dle tohoto indikátoru to tak silně zase nevypadá a něco tomu evidentně chybí. Další důvod proč být velmi opatrný.

Když se podíváme na křivky MACD, tak z toho je zřejmé, že býci prostě vítězí a aktuálně je momentum technicky pořád pozitivní.

Závěr

Když bych měl oba trhy srovnat, tak na Nasdaq je skoro učebnicový technický uptrend. Z hlediska price action tomu nelze skoro nic vytknout. Až tedy na ten malý a vcelku čerstvý V-shape. Ovšem nelze ignorovat, že dle relevantního indikátoru RSI tomu jaksi chybí šťáva.

Na S&P 500 se nám rýsuje bearish struktura, která jestli se uplatní, tak to může vyústit v propad až k supportu na levelu 2 631 bodů. Nicméně býci zatím aktuální hladinu podpory hezky drží, takže k tomu vůbec nemusí dojít. Je to potřeba ale určitě sledovat.

Autor: Ing. Jaroslav Jarolím

Co číst dále?

Analýza drahých kovů – Stříbro se chystá na průraz, zatímco zlato váhá


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kapitálových trzích jsou velmi rizikové!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno