Analýza indexů Nasdaq a S&P 500 – Pouhá korekce, nebo začátek většího výprodeje?

0
Analýza indexů Nasdaq a S&P 500 – Pouhá korekce, nebo začátek většího výprodeje?

Tak se nám akciové trhy včera výrazně pohnuly tím „nesprávným“ směrem, což bylo ovšem z mnoha důvodů očekáváno, protože těch negativních zpráv bylo zkrátka mnohém víc než těch dobrých. A ty dobré zprávy nebyly až tak dobré, spíše nebyly vyloženě hrozné jako ty ostatní.

Ten impuls samozřejmě tkví v tom outlooku ze strany Fedu, o kterém jsem psal již včera, takže pokud chcete podrobnější informace, stačí kliknout na text. Tou největší otázkou ale je, zda máme před sebou obyčejnou korekci, nebo je to začátek mnohem většího výplachu. Abych řekl pravdu, třeba graf na měsíčním časovém rámci úplně v pohodě nevypadá.

Aktuální situace na 4H TF indexu Nasdaq (Futures)

Hodnota indexu Nasdaq se dokázala dostat po prolomení ATH hodnoty 9 762 bodů mnohem překvapivě vysoko. Konkrétně máme historické maximum na cca 10 155 bodech na trhu s futures kontrakty. Že dojde brzy alespoň ke korekci, se ovšem očekávalo, takže ten propad nemohl nikoho až tak moc překvapit.

Nicméně, když kurz klesal, došlo samozřejmě k reakci na původní ATH hladině 9 762 bodů. V podstatě mohlo dojít buď k úspěšnému retestu s odrazem up, či k průrazu. Nějaká obrana hladiny tu skutečně byla, ale nebyla dostatečně silná, a tak medvědi úspěšné support prorazili. Pohyb ceny byl i potvrzen zvýšenými prodejními objemy.

Pokles ceny pokračoval do těsné blízkosti A/R levelu 9 538 bodů, kde nastal odraz a v současnosti kurz testuje opětovně bývalou ATH úroveň, ale tentokrát zase z opačné strany. V případě, že trh bude i nadále klesat, lze toto konkrétní price action označit za pullback. A když se úroveň potvrdí jako rezistence, jdeme samozřejmě zase dolů.

Indikátory

Když se podíváme na indikátor RSI, vidíme, že ten propad měl skutečně ohromnou sílu. Nicméně křivka RSI se zastavila na 30 bodech a hned proběhl odraz. Obávám se ale, že když kurz aktuální rezistenci nepřekoná, s následným dropem se hodnoty indikátoru propadnou hluboko do přeprodané části. Pohyb křivek MACD akorát potvrzuje předešlá slova o výrazné síle.

Aktuální situace na 4H TF indexu S&P 500 (Futures)

Ten drop na S&P 500 byl o něco horší než na indexu Nasdaq. Konkrétně ztráta během pádu činila více než 7 % a odraz nastal až v blízkosti S/R levelu 2 976 bodů. Z technického hlediska tím byla jednoznačně přerušena ta strmější expanze podmíněná tou zakreslenou trendovkou. Jenom její samotný průraz musel vyvolat větší prodejní tlak, protože pod ní budou mít techničtí obchodníci umístěné svoje stoplossy.

Co se týče toho aktuálního pullbacku, začal trochu dříve, než bych osobně čekal. Support v úrovni 2 976 bodů patří k těm silnějším a určitě by nemělo být tak snadné ho překonat, když se medvědi pokusí o skutečný průraz levelu. Ze samotného růstu ceny v rámci pullbacku je těžké něco jednoznačně implikovat. Může jít pouze o tzv. dead cat bounce a pak zase šupem dolů.

Indikátory

Že byl propad v relativních číslech mnohem větší, se odráží i na indikátoru RSI. Po třech měsících se propadla hodnota indikátoru až po 20 bodů, což je docela hluboko. Sice došlo rychle k odrazu, ale myslím si, že z pohledu 4H časového rámci trhu dochází šťáva. No a MACD akorát potvrzuje, že propad byl strmý a ten čerstvý odraz to negativní momentum dost oslabilo.

Závěr

Jak jsem se zmiňoval už na začátku, z pohledu měsíčního časového rámce akciové indexy nevypadají zrovna dobře. Ten trh (struktura) je tím velkým únorovým výplachem úplně rozbitý.

Když bych se měl rozhodovat o tom, zda vstoupit do trhu na dlouhodobou pozici (více než rok), tak bych do toho absolutně nešel. Ta struktura i naprostému laikovi musí hned napovědět, že je ten trh nemocný.

Autor: Jaroslav Jarolím

Co číst dále?

Federální rezervní banka akciovým trhům sebevědomí nedodala – Akcie výrazně klesají


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno