Čínská produkce opět mírně vzrostla – Vrací se vše do normálních kolejí?

0
Čínská produkce opět mírně vzrostla – Vrací se vše do normálních kolejí?

Tak vás zdravím u další analýzy makrodat a tentokrát se vydáme do Čínské lidové republiky. Jestli sledujete moje analýzy pravidelně, víte, že se věnuji převážně USA – HDP, nezaměstnanost, Fed atd. Mimo jiné jste určitě zaregistrovali, že akcie minulý týden znatelně zaváhaly a nejspíš i tento týden budou ve znamení poklesu.

Každopádně ČLR se se svojí produkcí výrazně podílí na stavu globální ekonomiky, takže je určitě důležité znát, jak jsou na tom. Nejnovější data o průmyslové produkci máme z května a ta ukazují, že po tom velkém novoročním šoku se ta situace dostává zase do normálu.

Průmyslová produkce ČLR se vrací ke svému standardu

Na grafu vidíme, že ten pokles byl za leden a únor zcela stejný, a to 13,5 %. Pro doplnění, jedná se o meziroční pokles, tudíž leden 2019 a leden 2020. Ten meziroční pokles činil tedy za leden i únor 13,5 %. Možná si kladete otázku, proč je ten pokles za oba měsíce totožný.

Nějaké jednoduché vysvětlení mám, neboť během těch restrikcí se zavíraly dokonce celé průmyslové oblasti a tento stav přetrval minimálně až do března, kdy ten meziroční pokles už tak hrozivý není. V dubnu už vidíme nárůst produkce o 3,9 % a za květen to dělá 4,4 %.

Z čehož můžeme úplně v klidu říci, že co se týče výroby v Číně, tak se zase vše vrací hodně rychle do normálu. To je přinejmenším skoro neuvěřitelné a značí to, jak obrovské kapacity Číňané mají k dispozici. Obávám se, že v USA a EU to tak rychle nepůjde.

Aktuální situace na 4H TF indexu S&P 500 (Futures)

Vím, že by tu asi měl být ke znázornění čínský index (třeba Shanghai), ale upřímně si myslím, že ty nejsou až tak relevantní jako US indexy. Takže proto přikládám zase graf s futures na S&P 500, abyste byli v obraze, co se teď na akciovém trhu zrovna děje. Dneska nejedeme technickou analýzu, takže jenom ve stručnosti.

Propad zase vygradoval hned po otevření premarketu a skončil až pod S/R úrovní 2 976 bodů. Zde se nákupní tlak zvýšil a povedlo se tedy nakupujícím cenu pushnout zpátky nad S/R úrovní, kde i nyní konsoliduje.

Závěr

Ono se nedá moc očekávat, že by měla Čína problém s výrobou, protože dokud bude po jejich výrobcích odbyt, není důvod nevyrábět. Navíc mají Číňané obrovské kapacity, tudíž ta akcelerace u zotavení je i mnohem silnější, než tomu je u ostatních ekonomik.

Čínu určitě nezanedbávat a sledovat, jak na tom tamní ekonomika je. O Číně se především mluvilo v konotaci na obchodní válku se Spojenými státy, ale přijde mi, že toto téma před půl rokem dost utichlo a tak je i těch zpráv v souvislosti s touto zemí mnohem méně. Ten stát ale nezmizel, takže čas od času se vyplatí mít přehled o tom, jak se jim daří.

Co číst dále?

Analýza indexů Nasdaq a S&P 500 – Pouhá korekce, nebo začátek většího výprodeje?


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno