Fasting – Pravidelným půstem a odpíráním k šťastnějšímu životu

0
clock on a plate

Žijeme ve světě, který je plný nejrůznějších rozkoší. Ať už jde o skvělé (a často nezdravé) jídlo, pití, různé látky, návykové stránky a hry na internetu, drogy, sex… V dnešní době už máme téměř všechno, ale stále chceme více a více a více. Nikdy nejsme a nebudeme spokojeni. Je jedno, jak pokročí technologie. Dokud se nenaučíme programovat lidský mozek, hédonismus nám nikdy nezaručí šťastný život.

Věděli o tom už Římané. V materiálním světě prostě štěstí nenajdeme. Stále více lidí se tak obrací k různým spirituálním praktikám, k náboženství, k filozofii. Být spokojený s tím, co máš, to je však v současné společnosti zpátečnické.

Ekonomika potřebuje růst, konzum a materialismus řídí náš svět a z tohoto začarovaného kruhu není úniku. Každý se nakonec nechá zlákat. Dobrým příkladem je internet – dnes už prakticky nutnost, ale zároveň je to nejrozšířenější droga.

Stránky jako Facebook, YouTube, Twitter a další jsou plné triků, které využívají naše slabiny a nutí nás trávit tam stále více času. Nežít požitkářským způsobem je dnes prakticky nemožné – nadměrná stimulace mozku na nás číhá na každém kroku.

Existuje však jednoduchá střední cesta, která vašemu životu vrátí balanc, ukáže vám, co je skutečně důležité a dovolí vám zamyslet se.

Může vás zajímat: Priority a čas – Nepromarníme svůj život naháněním stínů

Co je to fasting?

Fasting je vynechání některých (nebo i všech) jídel během předem stanoveného časového intervalu. Může to být 16 hodin nebo i tři dny. Jde tedy o jakýsi půst, který vám však nepřikazuje žádné náboženství. Je to vaše rozhodnutí, odepřít si tento požitek a sledovat reakci těla.

Začátek může být náročný. Určitě postřehnete hlad, bolest žaludku, budete mít málo energie… Je jen na vás, zda tyto pocity přijmete, nebo proti nim budete bojovat. Během fastingu je důležité uvědomit si, že jde o VAŠE rozhodnutí a kdykoliv jej můžete změnit. Sladíte tak vaše tělo a mysl.

Co vám fasting přinese

Pokud zvládnete první hodiny fastingu, negativní pocity postupně povolí a nastoupí ty pozitivní. Budete klidnější, uvolněnější, více v přítomném okamžiku. Lépe se vám bude přemýšlet a pocítíte nával energie – energie, kterou jste jinak spotřebovávali na trávení jídla. Tato energie se během fastingu uvolní a budete ji moci použít na něco jiného.

Tělo začne spalovat své zásoby – svaly a tuky. Pokud chcete zhubnout, je dobrý nápad zlehka si zacvičit.

Možná si všimnete, že i další rozkoše již nejsou tak lákavé. Zavřete burzu, coinmarketcap a Facebook, vypnete telku a vyjdete si ven na procházku. Namísto sluchátek v uších budete poslouchat zvuky města/přírody kolem. Všimnete si věcí, které vám dosud unikaly.

Co tak zkusit „technologický“ fast? Zvažte digitální minimalizmus!

Závěr

My, lidé 21. století, jsme neustále uzavření v bublině svých vlastních myšlenek, problémů a tužeb. Naše mysli žijí v minulosti nebo v budoucnosti. Realita je však právě teď, a pokud ji nebudete vnímat, nenávratně se ztratí.

Fasting můžete vnímat jako odmítnutí hédonistickými vzorů, které nám vnucuje společnost, a hledání toho, co vás dělá skutečně šťastným. Poskytne jiný pohled na svět.

Pozor! Tento článek prosím neberte jako návod. Než se rozhodnete vyzkoušet fasting, něco si o tom přečtěte. Je důležité dělat to správně a hlavně, po ukončení začít jíst pomalu, ne všechno najednou.

Na závěr připojuji ještě jedno video. Můžete se inspirovat a vyzkoušet tento 7denní fast 🙂

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno