Matematický zázrak ze 13. století, který musíte znát – Fibonacci – Deník 5. týden

0
Fibonacci-BTC-trading-trade-dennik

Tak s novým týdnem tu máme i opět nový indikátor do našeho deníku. Tento týden sice bude trošku méně pestrý co se počtu indikátorů týká, avšak o to důležitější. Celý týden totiž strávíme u indikátoru Fibonacci, který je jedním z nejpoužívanějších indikátorů vůbec. Řekneme si, co se za ním skrývá, jak jej používat nebo také proč patří mezi ty „nejtajemnější“ a zároveň nejpřesnější indikátory vůbec.

Kdo byl Leonardo Fibonacci?

Leonardo Fibonacci (jeho celé jméno je Leonardo Pisano Bigollo) byl italský matematik, který žil v Pise. Proto je často přezdíván nejen Leonardo Fibonacci (přezdívka, kterou dostal zhruba v 18. století), ale i Leonardo z Pisy. Při Fibonacciho číslech je třeba bezpochyby začít tím, že si představíme toho úžasného člověka, který stál za objevem, jenž je aktuální i více než 770 let po jeho smrti. Žil ve 13. století (zemřel pravděpodobně v roce 1240) a zapsal se pod velké množství úspěchů zejména v matematice.

Kromě Fibonacciho posloupnosti (o které si hned řekneme a od zítřka si ji představíme i jako indikátor při technické analýze) toho tento slavný Ital dokázal ještě opravdu hodně. Postaral se například o to, že se v Evropě začala používat moderní poziční desítková soustava.

Pokud se vám tento deník líbí i ve formě takového neobvyklého edukačního článku, neváhejte dát like na naši facebookovou stránku nebo dát odběr na qtube.eu/k-mag/cz/.

Fibonacciho posloupnost čísel a Fibonacciho poměry

Fibonacciho čísla nebo Fibonacciho posloupnost čísel je v matematice velmi známá (nachází se však úplně všude kolem nás). Jde o posloupnost 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21 atd. Každé další číslo přibývající do této posloupnosti je tak součtem dvou předešlých čísel.

Fibonacci ratios (poměry/podíly) jsou čísla, která jsou podíly (ano vím, šokující) z dané posloupnosti (například 13/21 = 0,681 nebo 61,8 %). Nejpodstatnější a při tradingu nejčastěji využívané poměry jsou 0 %, 23,6 %, 38,2 %, 50 %, 61,8 %, 78,6 % a 100 %. 50 % a 61,8 % nejsou zvýrazněny náhodou. Jde totiž pravděpodobně o dva nejdůležitější poměry při tradingu, které si musíte zapamatovat. Ty vám následně budou velmi pomáhat při obchodování a určování supportů a rezistencí. O tom však více už zítra.

Závěr

Proč však právě tyto levely jsou ty nejpodstatnější a co konkrétně nám při tradingu řeknou? I to všechno si řekneme zítra, kdy se podíváme už přímo na Fibonacci retracement. Tento indikátor má být podle slov našeho profesionálního tradera Jakuba Kralovanského jedním z nejlepších indikátorů vůbec. Stejně tak si přidáme ještě pár dalších zajímavostí spojených s Fibonacciho úrovněmi, které jsou přímo či nepřímo spojené i s obchodováním tohoto indikátoru.

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Marek.

Co číst dál?

Pomôžu BB a Volume pri aktuálnych poklesoch? – Skúška – Denník 4. týždeň

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno