Mikroplasty v pitné vodě pro nás nejsou nebezpečné – zatím!

0
mikroplasty-vo-vode

Nedávná studie ukázala, že naše těla týdně přijímají asi 5 gramů plastu, což je ekvivalent kreditní karty. WHO nyní prohlásila, že mikroplasty ve vodě nepředstavují riziko pro lidské zdraví. Ale pozor! Potřebujeme více informací a výzkumů!

Mikroplasty poprvé pod lupou

Mikroplasty se nacházejí v našich oceánech, řekách, v ledu, ve vodě z vodovodu i ve vodě balené v plastových lahvích. Plasty v mořích hubí živočichy a ničí prostředí oceánů. Škodí mikroplasty ve vodě i lidem?

WHO až nyní poprvé zkoumala zdravotní rizika spojená s plasty ve vodě z vodovodu i v plastových lahvích. Výsledek? Mikroplasty podle všeho nepředstavují zdravotní riziko. Navzdory tomuto závěru ale zpráva obsahuje velkou námitku: Informace, z nichž ve WHO vycházeli, byly dosti omezené, a je zapotřebí dalšího výzkumu mikroplastů a toho, jak ovlivňují lidské zdraví.

„Naléhavě potřebujeme vědět více o dopadu mikroplastů na zdraví, protože jsou všude – včetně naší pitné vody,“

– uvedla Maria Neira z WHO.

Mikroplasty nejsou hazardem, ale ani nutně neškodné

Ve své analýze se WHO zabývala třemi možnými riziky spojenými s mikroplasty: fyzikálními částicemi, chemikáliemi a mikroorganismy, které by se mohly k mikroplastu připojit.

Na základě evidence, která je k dispozici, chemikálie ani mikroorganismy nepředstavují riziko. Podle WHO mikroplasty větší než 150 mikrometrů lidské tělo neabsorbuje, ale velmi malé částečky mikroplastů už ano. Přesto neexistuje dostatek informací, které by vedly k závěru, že tyto malé částečky jsou pro lidské tělo toxické.

Představa, že spolu se svěží pitnou vodou naplňujeme organismus i plasty, není příjemná, ale zpráva z WHO nám říká, že netřeba panikařit. Možné riziko pro naše zdraví není až tak akutní.

Další zdroje mikroplastu v lidském těle

Drobné částice plastu se dostávají do pitné vody mnoha způsoby – zejména odtokem vody po dešti a sněhu, odpadní vodou a odtokem z průmyslu. Plastové lahve a uzávěry mohou být také jejich zdrojem v pitné vodě.

Mikroplasty ale nepřijímáme do vlastního organismu pouze prostřednictvím vody – existují i ​​jiné způsoby, jako jsou jídlo a vzduch. WHO plánuje prozkoumat i tyto další cesty a rizika s nimi spojená.

„Je důležité uvést obavy z mikroplastu v pitné vodě do kontextu: Jsme výrazně vystaveni mikroplastům v našich denních životech, a to prostřednictvím mnoha zdrojů. Pitná voda je jen jedním z nich. Spíše než soustředit se na jednu cestu je třeba šířeji pochopit všechny zdroje a interakce mikroplastu v prostředí,“

– řekla vědkyně Alice Horton.

Co číst dál?

ReFork – Boj proti jednorázovým plastům a jak na něm vydělat peníze

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsala Ivana G.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno