Přehledný návod na mining Monera pomocí RandomX!

1
monero mining

Pokud jste nadšenci Monera a rádi byste si něco z něj natěžili, máme pro vás přehledný návod na těžbu prostřednictvím nového algoritmu RandomX. Důležité je, abyste měli k dispozici nějaké GPU nebo silnější CPU. Je to návod, který je ověřen a odzkoušen, ale v žádném případě neručím za možné problémy, které mohou nastat ve vašem konkrétním případě. Pojďme na to!

Co je to RandomX?

Monera prošlo 30.11.2019 úspěšně aktualizací sítě a dosavadní používaný algoritmus těžby Cryptonight byl změněn na RandomX technologii. O co jde? RandomX zajišťuje náhodné spuštění kódu tak, aby byl rezistentnější vůči ASIC technologiím. Větší šance tím připadá na majitele CPU/GPU, kteří při troše štěstí mohou vytěžit mnohem více než při dosavadní těžbě.

Krok 1: Peněženka

Před těžbou je důležité se ujistit, že máte peněženku. Nejlepším místem pro instalaci je hlavní stránka https://web.getmonero.org/downloads/. Ideální je použít tuto oficiální walletku, ale použít můžete i peněženku Coinomi či jiné. Zdůrazňuji, že byste neměli použít při těžbě adresu walletky z burzy. Vaše vytěžené Monero tam nemusí nikdy dorazit 🙂

Pokud jste si nainstalovali oficiální walletku, tak musíte počkat, až se vám do pc stáhne blockchain. To může v zásadě trvat i několik hodin.

Krok 2: Software k těžbě

V tomto případě použijeme známý těžební software s názvem XMRIG.

Po kliknutí na odkaz přejděte do sekce “Stažení” a klikněte na kartu “Releases”. Na této stránce uvidíte několik verzí. Pokud používáte kartu Nvidia, pravděpodobně budete potřebovat verzi s příponou “cuda10_1”. Pokračujte a stáhněte soubor .zip a rozbalte jej do bezpečného úložiště. Upozorňuji, že pokud po rozbalení složky nevidíte následující spustitelný soubor je pravděpodobné, že vám jej antivir označil jako škodlivý. Je třeba ho vyjmout z karantény a označit jako bezpečný:

02_stiahnutie_xmr

Krok 3: Pooly

Dobře, takže máme peněženku a máme miner. Existuje mnoho poolů s různými poplatky / úrovněmi výplaty atd. Navrhuji vám pouze pár, které nevyžadují registraci:

Já jsem si nastavill MineXMR.

Krok 4: Těžba

Po vygenerování receive (přijímací) adresy walletky a zkopírování do schránky (CTRL + C) půjdete na https://xmrig.com/wizard#start. Toto je šikovný průvodce nastavením, který vás provede všemi potřebnými informacemi v konfiguračním souboru jednoduchým způsobem:

  • 1 – Klikněte na Nová konfigurace
  • 2 – Vyberte pool a po výběru zadejte do příslušného pole adresu peněženky (ze schránky)
  • 3 – Vybral jsem CPU, ale vy máte na výběr GPU (CUDA pro Nvidia, OpenCL pro AMD karty)
  • 4 – Vyberte si úroveň donate (min. 1 %, je to navíc k 1 % společným poplatkům, který je věnován vývojářům mineru)
  • 5 – Soubor je dokončen, klepněte na tlačítko stažení a uložte ho do složky s aplikací XMRIG

03_nastavenie_xmr

04_konfiguracny_subor_xmr

Po uložení konfiguračního souboru stačí dvakrát kliknout na spustitelný soubor XMRIG a mělo by se otevřít okno příkazů. Může trvat několik sekund, než se dokončí počáteční konfigurace mineru, ale když je spuštěna, vypadá to takto (ačkoli v mém případě GPU těžba neběží):

05_tazba_xmr

Gratuluji, začali jste těžit XMR! 🙂

Své statistiky můžete zkontrolovat na stránce MineXMR. Uděláte to tak, že ve svém oblíbeném prohlížeči (#BRAVE) přejdete na adresu https://minexmr.com/#worker_stats a zde zadáte adresu své peněženky, na kterou těžíte. Svou peněženku XMR nemusíte nechávat stále otevřenou, jen sem tam zkontrolujte, zda Vám na ni vůbec něco chodí 🙂

Mohlo by vás zajímat:

TOP 5 mining zařízení pro rok 2020 – Těžte BTC efektivně

 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno