[VIDEO] Scania představuje náklaďák bez kabiny – Dokáže jezdit úplně sám!

0

To, že se objevují vozy s autonomním řízením, není překvapením, ale aby někdo přišel s nákladním vozem, který umí jezdit sám? To tu ještě nebylo. Švédský výrobce Scania představuje svůj první model pod názvem Scania AXL.

Kam zmizela kabina?

Na místo, kde byla kabina, vložili takzvaný inteligentní modul. Ten obsahuje všechnu chytrou elektroniku pro autonomní pohyb na pracovišti. Konkrétně se jedná o celou řadu kamer, radarů a GPS přijímačů.

Díky této technice je možno Scania AXL řídit z logistického centra, kde zadávají vozu pokyny, na které místo se dostavit, kde vyčkat na náklad a kam poté náklad vyložit.

Mohlo by vás zajímat: Už i Putin věří na globální oteplování – Bojí se o ruské ropné společnosti?

Na silnici jej nepotkáte

Náklaďák Scania AXL je uzpůsoben pro velké doly či pískovny, takže jej na běžné silnici nepotkáte. Mimoto, že je vyroben pouze pro práci v důlním prostředí, neschvaluje provoz po silnicích ani zákon.

Zajímavostí je, že ačkoliv je dnes technologie autonomního řízení často spojována také s pohonem vozu na elektřinu, AXL na elektřinu není. Používá spalovací motor na obnovitelná biopaliva. Podle společnosti Scania má tento přistup ukazovat, jak lze kombinovat moderní a tradiční techniku.

Co číst dál?

SpaceX Starship – Elon Musk představuje vesmírnou loď v životní velikosti

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno