Vynález, díky němuž mohou lidé s postižením řídit autonomní vozidlo

0
Vynález, díky němuž mohou lidé s postižením řídit autonomní vozidlo

Lidé se zdravotním postižením jsou často znevýhodňováni a omezováni. Vývoj nových technologií se však snaží pomáhat a usnadnit život a fungování právě i takovým lidem. Máme tu nejnovější nápad, jehož podstata je v tom, že můžeme řídit autonomní vozidlo a vydávat mu příkazy pouze pomocí našich myšlenek. Fascinující, že? Podívejme se však na tuto novou technologii blíže.

Řízení vozidla pomocí myšlenek

Za vším stojí Cornelia Engel. Tento svůj koncept mohla přetvořit do reality i díky futuristickému vozidlu Audi Aicon. Vše začalo, když byla jejímu bratranci Markusi Burkhartovi před několika lety diagnostikována roztroušená skleróza a nyní je ochrnutý od hlavy dolů. Navzdory tomuto omezení provozuje vlastní autoservis a za pomoci sledovacích a speciálních počítačových programů dokonce provádí administrativní práce. I když to může být trochu únavné a časově náročné, funguje to. Ve videu najdete vysvětlení, jak to všechno funguje.

Během studia na aplikované vědě Mediadesign University v Mnichově se Cornelia Engel seznámila s rozhraním Brain Computer Interface (BCI) společnosti EMOTIV. Rozhraní mozek-počítač umožňuje kognitivně a motoricky postiženým lidem komunikovat se svým prostředím prostřednictvím mentálních příkazů. Mobilní zařízení EEG registruje elektrické aktivity nervových buněk. Počítač pak tyto signály převede na příkazy a předá je do zařízení – například do počítačového programu, invalidního vozíku, vypínače světla, nebo dokonce do auta.

Autonomní vozidlo Audi Aicon

V autonomním koncepčním automobilu Audi Aicon, který byl představený na IAA 2017, může cestující ovládat grafické rozhraní nejen hlasem a dotykem, ale také pomocí systému sledování očí. Několik infračervených senzorů se používá k detekci oblasti displeje, na kterou se cestující dívá.

Abyste mohli používat eye-tracker a Brain Computer Interface (BCI) v interiéru automobilu, musí být oba systémy integrovány do grafického uživatelského rozhraní Audi Graphic User Interface (GUI).

Zdroj: Audi.com

Brain Computer Interface (BCI)

Aby to vše fungovalo, musí se pro každý příkaz stimulovat další oblasti mozku. Řízení různých příkazů jeden po druhém vyžaduje maximální koncentraci. Cornelia dodala:

„Když se to však pro někoho stane přirozeným, je to jako jezdit na kole.“

Jakmile se to dozví, BCI má vysokou úroveň provozní bezpečnosti. Pokud je tento systém dodatečně propojen se sledovacím zařízením, není třeba čekat, až se rozsvítí požadovaný ovládací panel, ale je možné ho okamžitě zacílit. Tím se zvyšuje rychlost provozu. Správná uživatelská zkušenost pro lidi s motorickým postižením.

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Lubomir H.

Co číst dál?

Elon Musk a Neuralink – Prepojenie ľudského mozgu s počítačom čoskoro realita?

Zdroj:
Audi.com

Nezmeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku a nově i na Instagramu Twitteru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno