Za 15 tisíc dolarů vás dostane na CoinMarketCap – Jak se dělá fake volume

0
CMC, fake, volume, objem, scam

Jedna z nejhorších vizitek kryptoprostoru. Fake volume téměř na všech burzách. Pro většinu fanoušků je to trn v patě. Alexey Andryunin na tom má postavené živobytí. Každý chce totiž být na CMC.

Jak se dostat na CoinMarketCap

Alexey Andryunin je zakladatelem společnosti Gotbit, která se specializuje na obskurní kryptoměny. Pomocí botů dokáže se svým spolupracovníkem vytvořit iluzi, že daná kryptoměna má smysl, protože se vlastně aktivně obchoduje. Jenže to samozřejmě není pravda.

Více informací  Množství přenesených Bitcoinů a aktivních peněženek závratně stoupá

Roboti si mezi sebou přeprodávají mince v co největší kadenci, aby rostlo volume obchodů. Cílem je zvýšit volume natolik, aby se dostala mince do hledáčku CoinMarketCap, který je obecně centrem kryptoměnových přehledů.

Když se mince objeví na CMC, tak má v podstatě vyhráno, protože se o ni začnou zajímat větší investoři a také burzy. A to samé platí i pro již zmiňované burzy. Pokud není burza na CMC, tak jako by vlastně nebyla. A přesně proto online tržiště využívají služeb Alexeye Andryunina.

Až 95 % volume je fake

Bitwise Asset Management je jedna ze společností, které se snaží získat souhlas regulátorů s obchodováním ETF (Exchange Traded Fund). Ta přišla s tvrzením, že až 95 % volume krytoměnových burz je vymyšlených. Podle společnosti se dá spolehnout přibližně na desítku nejrenomovanějších burz.

Panika mezi investory  [Názor] Cyklus paniky je zpátky v plné síle – Za propad ceny kryptoměn nemůže ani Trump

Bobby Ong, CEO CoinGecko, se vyjádřil následovně: „Není těžké najít lidi, kteří takové služby poskytují. Operátoři takových botů se většinou pohybují blízko projektů, které jejich služby potřebují. Potom řeknou, že vám za poplatek zvýší volume. Říká se tomu wash trading a je to nelegální.“

Ong dodává: „Odhalit falešné volume není těžké. Pokud vám na jedné ceně proběhne neuvěřitelné množství obchodů, tak je jasné, že se jedná o wash-trading. Stačí se podívat na rychlost a velikost obchodů a objevíte vzorec, který vám napoví, o co jde.“

Ceník podvodů

Pokud se chcete dostat na malou burzu, bude vás to stát 8 000 USD. Následné udržení volume tak, aby vypadalo organicky, bude stát 6 000 USD na měsíc. Pokud se ale chcete dostat na CMC, tak to už bude jiná. Vyžaduje to větší aktivitu, takže to bude stát 15 000 USD.

Alexey Andryunin věří, že burzy poznají okamžitě jeho práci. Nikdo si ho ale nevšímá, protože jim to přijde vhod. Sám ovšem chápe, že operuje v tmavě šedé zóně. „To, co děláme, není úplně etické,“ řekl.

Jenže v tom není sám. Podle jeho tvrzení některé burzy listují tokeny pouze dle jediného kritéria, a tím je platba za zalistování. Pokud dostatečně zaplatíte, tak Hotbit či Bitforex váš token zalistují okamžitě. K tomu Andryunin dodává, že vlastně neví, z čeho většina burz žije. Podle jeho slov se mu stává, že jeho boti běžně vytvoří v podstatě celé volume jednotlivých burz.

CMC: Děláme, co můžeme

Naši klienti jsou většinou na pozicích od 300 do 500 na CMC. Podle vyjádření CMC je pro zalistování nutné splnit základní kritéria. Musí se jednat o blockchain technologii, která je aspoň na dvou burzách, jež jsou na CMC, a zároveň musí vzniknout kanál přímé komunikace s reprezentantem dané měny.

Na otázku, proč CMC listuje všechny takové projekty, přišla odpověď, že CMC je zde pro celý kryptosvět, a ne kvůli cenzuře informací. I CMC totiž profituje z této činnosti. Je ovšem jasné, že CMC nemá možnost ověřovat legitimitu každého projektu.

Co číst dále:

Elon Musk: Budeme ovládat počítače pomocí mysli?

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno