
Jsou narození mezi lety 1981 až 1996, ovládají technologie, jsou zvědaví, jejich práce musí mít smysl, zajímá je životní prostředí, cestováním objevují svět, v profesionálním i osobním životě hledají autenticitu, multitasking jim nedělá problém a jejich důchody budou pravděpodobně mizerné. To jsou mileniálové!
Mileniálové a důchody po roce 2050
V současnosti se lidé v blízkosti důchodového věku obávají o výšku penze. Pracovali celý život od rána do večera, ale budou schopni z důchodu přežít? A bude na jejich důchody vydělávat dostatek lidí?
Studie, která se snaží předpovědět situaci generace mileniálů ohledně důchodů po roce 2050, ukazuje, že mileniálové by se měli o důchody strachovat ještě víc! Studie sice cílí na americkou společnost, ale některé trendy jsou aktuální i pro nás.
Delší život znamená delší život v práci, v důchodu i v chudobě
Výzkumníci se ve studii nejprve soustředili na výhody mileniálů oproti předešlým generacím a následně analyzovali jejich nevýhody v souvislosti s budoucím důchodem. Výsledek? Seznam nevýhod je mnohem delší!
Existuje i druhá výhoda mileniálů, která se nakonec ukázala být problematická. Mileniálové jsou zdravější, a proto by měli být schopni pracovat déle než předchozí generace. To by jim teoreticky mělo umožnit spořit více na svůj důchod. Problémem ale je, že mileniálové by měli i žít déle než předešlé generace, a proto budou i v důchodu déle.
Mileniálové a jejich cesta k nízkému důchodu
Podívejme se tedy na pár nevýhod mileniálů oproti předchozím generacím:
- Kariéry mileniálů měly problematický start kvůli finanční krizi a pomalému zotavování v následujících letech. Z tohoto důvodu nevyužívají plný potenciál jejich teoretické výhody – vyšší vzdělání.
- Mileniálové a mileniálky se žení a vdávají, kupují domy a mají děti později než předchozí generace. To by mohla být přece výhoda, ne? Ano, až na jeden psychologický háček. Lidé cítí nejdříve potřebu usadit se a založit rodinu, až potom většinou začínají myslet na úspory a důchody. Čas, kdy na úspory a důchody nemysleli, jim už nikdo nevrátí.
- Mileniálové čelí budoucnosti s nižší mírou návratnosti a nižším ekonomickým růstem než v minulosti. Nuže, říká se, že mileniálové vyrůstali jako v peřince. Budoucnost už tak růžová zřejmě nebude.
- Větší nerovnosti. Stále více a více se prohlubující nerovnosti pro mileniály znamenají, že pokud nejste právě jedním ze šťastných extra bohatých mileniálů, existuje velká šance, že se ocitnete spíše na té druhé pomyslné straně. A váš důchod bude fakt mizerný.
- Vliv státních politik. Sociální i důchodové zabezpečení má problémy už dnes. Špatná finanční situace sociálního zabezpečení se dá „řešit“ dvěma hlavními způsoby: vyššími daněmi a nižšími sociálními dávkami. Na oba mohou doplatit právě mileniálové – na vyšší daňové odvody ještě dnes, na nižší dávky v budoucnosti.
Tak co, jaký je váš plán B, pokud se o vás stát v důchodu nepostará?
Co číst dál?
[VIDEO] Má generace mileniálů nejvíce problémů v historii lidstva?
Zdroje:
marketwatch.com
ccn.com