Autonomní vozidla brzy nahradí řidiče, práce milionů lidí visí na vlásku

0
autonomní vozidla

Technologická úroveň dosáhla nových pokroků. Brzy budou po běžných komunikacích jezdit autonomní vozidla, nákladní automobily v pelotonu s jedním řidičem. Po přístavech a logistických centrech budou jezdit speciální, plně autonomní tahače, návěs bez kabiny.

Peloton kamionů

Společnost Peloton představila svůj vysoce autonomní pohonný systém pro nákladní vozidla. Jde o sestavu dvou kamionů, v níž druhý kamion následuje ten první. Následující nákladní automobil je skutečně bez řidiče.

Tento nejnovější systém je nástupcem předchozí verze, která sice umožňovala sledování prvního vozidla, ale řidič druhého musel mít ruce na volantu a sledovat cestu. Peloton to nazývá „automatické sledování“. Tento autonomní systém je navržen tak, aby byla vzdálenost mezi vozidly téměř 17 metrů (55 ft). Dokonce přináší přibližně 10% úsporu paliva kvůli lepší aerodynamice. Hlavní řidič v podstatě řídí obě nákladní vozidla. Společnost to vidí jako souhru řidičů a komunikace mezi vozidly  autonomní vozidla nepřebírají všechno úplně, ale pracují s lidmi a technologií autonomního řízení.

V USA jsou bezpečnostní operátoři stále pro to, aby po veřejných komunikacích jezdily vozy s vlastním řízením. Nicméně společnost Peloton to mění se svými připojenými nákladními vozidly, které si navzájem neustále posílají data.

Zdroj: mashable.com

Návěs bez kabiny

Automobilka Volvo Trucks představila integrované řešení přepravy zboží z logistického centra do přístavního terminálu ve švédském Göteborgu.

Společnost Vera má jako součást spolupráce snahu propojit systém a nepřetržitý tok zboží z logistického centra DFDS do přístavního zařízení terminálů APM v Göteborgu. Vera je vhodná na krátké vzdálenosti a přepravuje zboží s vysokou přesností.

V roce 2018 společnost Volvo Trucks představila své první elektrické, propojené a autonomní řešení navržené pro opakující se úlohy v logistických centrech, továrnách a přístavech.

„Nyní máme příležitost implementovat společnost Vera v ideálním prostředí a dále rozvíjet její potenciál pro další podobné operace.“

– říká Mikael Karlsson, viceprezident autonomních řešení společnosti Volvo Trucks.

Některá vozidla Vera budou tvořit součást připojeného systému a budou monitorovány z řídicí věže. Cílem je vytvořit plynulý tok zboží, který bude reagovat na požadavky na vyšší efektivitu a flexibilitu.

„Autonomní přeprava s nízkou hladinou hluku a nulovými emisemi výfukových plynů má v budoucnu logistiky hrát důležitou roli a bude přínosem pro podniky i pro společnost. Tuto spolupráci vidíme jako důležitý začátek a chceme v této oblasti dosáhnout pokroku. Vera může mít rychlostní limit, ale zatím ho nemá. “

– dodáva Mikael Karlsson.

Co číst dál?

Nudíte se doma? Zahrajte si BitBomb a získejte krypto!

Zdroj:
volvotrucks.com
mashable.com

Nezmeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku a nově i na Instagramu Twitteru.

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsala Miriam S.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno