Elon Musk: Budeme ovládat počítače pomocí mysli?

0
elon-musk

Elon Musk a jeho startupová společnost Neuralink v úterý večer představili vývoj nového produktu, bezdrátového implantátu do mozku, pomocí kterého bychom mohli ovládat počítače nebo číst mysl. Jaké má Elon Musk s implantátem výsledky a jaká je jeho vize?

Elon Musk a čip v mozku

Elon Musk založil startup Neuralink před dvěma lety pod rouškou tajemství. V Neuralinku se vědci a vývojáři měli věnovat umělé inteligenci a rozhraní mezi mozkem a strojem, podrobnosti ale nebyly známy. Musk nyní poprvé popsal produkt a aktuální úspěchy vývoje.

Produktem je malý počítačový čip, který je vložen přímo do mozku, kde detekuje jeho aktivitu. Neuralink vyrobilo i speciální robot, který čipy do mozku vkládá pod vedením neurochirurga. Podle toho, na kterou část Muskovy prezentace se podíváte, zjistíte, že čip má sloužit jako nástroj pro lepší porozumění mozku, jako medicínská pomůcka pro lidi s neurologickými potížemi i jako další krok v lidské evoluci. Díky čipu by tak v budoucnu ochrnutý pacient mohl ovládat protézu, nevidomý by mohl díky výměně informací s počítačem vidět a komunikace mezi počítačem a myslí by mohla probíhat přímo – bez psaní či mluvení. Přímá komunikace by znamenala například potenciál pro přenos většího množství dat.

Přečtěte si více o společnosti Neuralink zde. Zajímá vás, co si Elon Musk myslí o kryptoměnách? Klikněte sem.

První testy na potkanech i primátech

V Neuralinku produkt testovali zatím pouze na potkanech a primátech. Elon Musk uvedl, že opice byla díky čipu schopná kontrolovat počítač pomocí mozku. Toto vyjádření ale zaskočilo tým Neurolinku, který nečekal, že úspěch při testu na primátech se zveřejní už teď. První testy na lidech Musk očekává do konce roku 2020. Jak dobrovolníky by rád získal pacienty s kvadruplegií, kteří by měli voperovaných několik čipů. Navzdory velkým vizím Musk ale uvedl, že vývoj bude pomalý a postupný.

Myslím, že tohle všechno se stane spíše pomalu… Není to tak, že by Neuralink najednou měl tento neuvěřitelný neuronální čip a převzal by kontrolu nad mozky lidí. Bude to trvat dlouho,“ řekl Musk.

Hrozba umělé inteligence?

Elon Musk investuje do společnosti Neuralink, protože se obává umělé inteligence budoucnosti. Co když se umělá inteligence vyvine tak, že lidský mozek jí prostě nebude stíhat a člověk se stane jejím otrokem? Lidskou činnost budou stále více a více nahrazovat stroje, zůstane pak na Zemi místo i pro člověka? Nuže, netřeba nechat nic náhodě a tak Neurolink pracuje s myšlenkou člověka vylepšeného o počítačové prvky, aby lidstvo za umělou inteligencí v budoucnu nezaostávalo. Tento čip je tak malým krůčkem směrem ke zrodu kyborga.

Co si myslíte vy? Je umělá inteligence pro lidstvo hrozbou, nebo od ní můžeme čekat samá pozitiva? Názory pište do komentářů! 🙂

Co číst dál?

[Názor] Cyklus paniky je zpátky v plné síle – Za propad ceny kryptoměn nemůže ani Trump, ani Libra

 

Zdroje:

theguardian.com
wired.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno