Jak včely pomáhají kryptoměnám – IOTA Shimmer je nyní open-source

0
iota, shimmer, open source

Nadace IOTA nedávno oznámila likvidaci koordinátora, který je momentálně centralizujícím prvkem sítě Tangle. Kritickou součástí je modul na hledání konsensu známý jako Shimmer. Ten je nyní open-source a přístupný komunitě vývojářů.

Vražda koordinátora

IOTA je obecně považována za revoluční technologii. Tak revoluční, že prozatím nemůže fungovat bez centrálního dohledu. A to je samozřejmě kritický problém. Síť IOTA má v nynější době centrálního, nadací řízeného koordinátora, na kterého se odkazují jednotlivé nody a díky tomu se ověřují transakce.

Informace o trhu: [PŘEHLED TRHU] Zase pod 10 000 $ – Hledáme dno – Bitcoin ztrácí momentum

Koordinátor nicméně musí zemřít, aby se z IOTY stala funkční technologie na decentralizované úrovni. Naštěstí se nejedná o člověka, nýbrž o kus kódu. Cesta k zabití koordinátora vede přes vytvoření několika modulů, které budou společně fungovat jako zajištění decentralizované sítě. Zde jsou moduly, které mají být řešením na cestě za zničením koordinátora:

Nová „Coo-free“ IOTA

  1. Identity nodů – Uzly budou mít vlastní identity, podle čehož se pozná, jestli se chovají v souladu s tím, jak má síť fungovat. Pokud se node bude snažit o double spending nebo napadání sítě, tak jeho reputace bude klesat, a tudíž i vliv na Tangle.
  2. Auto-peering – Usnadní připojení do sítě a participaci na ověřování bezpečnosti sítě. Automatizovaný systém je důležitý pro internet věcí a připojování obrovského množství strojů.
  3. Protekce proti spamu – Síť bez poplatků je náchylná ke spamu. Ten je eliminován pomocí kontroly reputace jednotlivých nodů. Pokud má node historii dobrého chování, pak může vydávat více transakcí, a tím zároveň posilovat samotnou síť. Kladní hráči tak budou mít v síti podstatně větší slovo než ti zlí.
  4. Vylepšená Tip-selection – V síti IOTY se transakce ověřují tak, že pokud provedete jednu, tak musí ověřit dvě další. Ty musí být ovšem nějakým způsobem zvoleny. Nový způsob by měl být rychlejší a přesnější.
  5. Shimmer – Nová forma hledání konsensu v síti. Shimmer stojí na dvou základních pilířích. Těmi jsou Cellular konsensus a Fast probabilistic Consensus. Nody mezi sebou aktivně komunikují a vysílají do sítě zprávy o tom, které transakce považují za férové a společně se pak rozhodnou na stavu sítě, který je platný pro všechny účastníky.

Shimmer je včelí nápad

Konsensus pod názvem Shimmer, který IOTA nově otevřela i s ostatními moduly komunitě, je původním vynálezem včel. Ty se při útoku predátora organizují bez centrálního vedení na základě chování včel, které jsou nejblíže. Jedna spatří predátora a shoda mezi včelami velmi rychle zalarmuje i ostatní a začíná koordinovaná obrana.

Stejně tak jednotlivé nody mezi sebou budou komunikovat a na podobném principu vytvoří shodu na úrovni celé globální sítě. Projekt přechodu na Coo-free síť je zatím v počátcích. Zdá se, že práce ale pokračuje velmi úspěšně a zapojení široké komunity může pouze prospět.

Co číst dále?

Bitcoin za 12 000 je aktuálně ve hře – AB=CD – Zkouška 6. týden

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno