Krize v Amazonii – Pralesy hoří! – Kdo za to může a jak vyřešit situaci?

0
pozary

Amazonský prales hoří už více než dva týdny! V oblasti je vyhlášena pohotovost, aktivisté obviňují prezidenta Brazílie Bolsonara, politici se objevují v médiích, v Sao Paulu lze vidět černé mraky a na sociálních sítích fičí hashtag #PrayForAmazonia. Co zapříčinilo rozsáhlé požáry a jaké důsledky pocítíme v oblasti změny klimatu?

Amazonský prales a příčiny požárů

Požáry v Amazonii byly běžné i v minulých letech, a to zejména během období sucha (od července do října) – satelitní snímky ale ukazují, že letošní požáry se šíří hrozivým tempem a zasahují příliš velké oblasti. Ve středu kouř z požárů dokonce způsobil hodinový výpadek elektrické energie v Sao Paulu. Na obloze pozorovat i černé mraky.

Přestože oheň v lesích může být zapříčiněn i přírodními formami jako například bleskem nebo suchem, aktuální požáry, kterými trpí Amazonský prales, způsobila lidská aktivita.

“V tomto roce se neděje nic neobvyklého, co se týče klimatu nebo srážek v regionu Amazonie, srážky jsou jen o kousek nižší než průměr.”


– říká vědec Alberto Setzer. Podle něj jsou požáry v Amazonii pralese lidského původu:


“Suché období vytváří příznivé podmínky pro použití a šíření ohně, ale jeho založení je prací lidí, ať už úmyslně nebo náhodou.”

Nejezte maso a Amazonský prales si vydechne

Farmáři často používají požáry na vypalování půdy a její očištění pro zemědělské účely a pastviny, a to i přesto, že je takové vypalování v Brazílii nezákonné právě kvůli vysokému riziku požáru.

Tato aktivita je totiž nejčastější příčinou požárů v Amazonském pralese. Chovatelé dobytka jsou zodpovědní až za 80 % odlesňování v regionu a Brazílie je jedním z největších exportérů hověziny – tvoří až 1/4 světového trhu!

Kromě toho je zakládání požárů i způsobem, kterým je vyháněno domorodé obyvatelstvo ze svého přirozeného prostředí. O tomto krutém a nelidském jednání tzv. “civilizace” by se také nemělo mlčet.

Amazonský prales a klimatická změna

Amazonský prales je podle odborníků klíčovým faktorem, který pomáhá snižovat rychlost změn klimatu. Tento obrovský deštný prales každý rok absorbuje milionů tun emisí oxidu uhličitého.

Ale když jsou stromy z pralesa pokáceny nebo spáleny, uhlík, který v sobě zadržovaly, se uvolní. Zároveň se tím také snižuje kapacita lesů absorbovat více emisí oxidu uhličitého.

Adriane Muelbert, ekoložka, která studovala vliv odlesňování Amazonského pralesa na klimatickou změnu, v reakci na požáry uvedla:


“Je to tragédie… zločin proti planetě a zločin proti lidstvu.”

Co číst dále?

Výsadba stromů proti změnám klimatu – Jednat je třeba hned!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno