Solární energie a pěstování rostlin – Jak rajčata zvyšují efektivitu solárních panelů

0
solar, energie, energy

Výzkum solárních panelů a jejich vývoj probíhá opravdu na všech úrovních vědeckého poznání. S nadějnými výsledky přišel výzkumný tým z Univerzity v Arizoně. Překvapivé je, že se jedná o spojení pěstování rostlin a výkonnosti solárních panelů. 

Rostliny a solární energie

Na první pohled by se mohlo zdát, že solární panely a flóra jsou přirození nepřátelé. Jedni potřebují sluneční svit k fotosyntéze a druzí zase k výrobě elektrické energie. Jenže jak dokázal tým Grega Gafforda, tak existuje způsob jak zkombinovat zájmy obou.

Informace o trhu: [Analýza] Bitcoin se blíží k rezistenci – Prorazíme 11 000 USD?

Gaffordův tým totiž zjistil, že existují kombinace, které prospívají jak solárním panelům, tak i rostlinám, které využívají jejich stín. Arizonský vědecký tým zkoumal suché oblasti na americkém jihozápadě. Podle hypotézy Gafforda by mělo být možné využít stín ze solárních panelů k pěstování rostlin a zároveň zabránit ztrátě efektivity solárních panelů při vysokých teplotách.

Stín není pro všechny

Většina rostlin přemíru stínu nevyžaduje a bude strádat, ale existují rostliny jako chilli papričky Chiltepin, které jsou uzpůsobeny k růstu ve stínu. A právě ty vědci využili k tomu, aby otestovali, zda je možné zkombinovat pěstitelství a solární energii.

V rámci testování se tým rozhodl vyzkoušet, jak si povedou tři různé variace. První variace zahrnovala pouze solární panely, druhá pouze rostliny a třetí kombinovala rostliny i panely. A ukázalo se, že kombinace přístupů funguje. Teplota kolem solárních panelů klesla o 1 °C přes den a v noci byla o 0,5 °C vyšší. Teplota samotných solárních panelů byla přes den až o 9 °C nižší.

Úroda z papriček byla navíc trojnásobná za sledované období. Vědci testovali také růst jalapenos papriček, které vykazovaly lehce nižší úrodu, ale spotřebovaly o 65 % méně vody.

Rajčata jsou top

Cherry rajčata, která byla také použita k testování, vykazovala nejlepší výsledky. Stejně jako papričky jalapenos, i rajčata potřebovala o 65 % méně vody. Zároveň rajčata vykazovala podstatně větší úrodu, a to až dvojnásobnou oproti kontrolní skupině.

A ani solární panely nepřišly zkrátka. Jejich efektivita se díky ochlazení od rostlin zvýšila o 3 %. To by pak podle kalkulace Gaffordova týmu mělo indikovat roční zvýšení efektivity o 1 %.

Obzvláště pro velmi suché oblasti je tento výzkum dobrou zprávou, protože kombinace zemědělství a energetiky může prospívá oběma odvětvím. Podle Gafforda se navíc dá tento proces optimalizovat a vytvořit tak ideální spojení, která budou více profitovat ze vzájemné „spolupráce“.

Co číst dále?

Klíč k úspěšnému obchodování – Myšlení v pravděpodobnostech – Deník 12. týden

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno