[Teorie] Kdo vytváří kruhy v obilí?

0
kruhy v obili

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vznikají kruhy v obilí? Je to opravdu neskutečné dílo a po celé ty roky nikdo nezjistil, kdo je opravdovým autorem. Pojďme se tedy podívat na několik teorií a možností, kdo by to mohl být. Berte to spíše jako takový článek k zamyšlení.

Může za to příroda?

Anglické letopisy jejich existenci zaznamenaly již během 17. století. V roce 1686 je pozoroval britský přírodovědec Robert Olot, jejich příčinu spatřoval v proudění vzduchu.
O dvě století později se do redakční pošty časopisu Nature dostal dopis od amatérského badatele Johna Caprona, ve kterém byl popis toho, jak bouře vytvořila několik kruhů v jednom z anglických lánů. Tu a tam se pak objevovala další svědectví o divných útvarech vzniklých zploštělým ječmenem či pšenicí.

Mohou za to mimozemšťané?

Kruhy se začali zabývat také psychotronici. Pomocí různých detektorů nebo virgule údajně zjišťovali na těchto místech zvláštní energii. Stébla rostlin byla ohnuta netypickým způsobem, takže mezi psychotroniky převládla představa, že za vznik kruhů jsou zodpovědní mimozemšťané a že to jsou jejich vzkazy pro nás, které bychom měli vyluštit. Nevylučovali ani možnost, že se jedná o stopy po přistávacích modulech.

Mohlo by vás zajímat: [GAMING] Další android hra od Bitcoin Aliens. Dokážete udržet aliena při životě a získat satoshi?

Jaká je tedy realita?

Většina těchto jevů však byla vyřešena. Zdaleka největší procento obrazců bylo vytvořeno lidmi. Ať už jako umění, nebo jako vtip. Například v Anglii to bylo dílo dvojice vtipálků Davida Chorleyho a Douga Bowera. Oba muži používali k vymýcení klasů na obilných lánech prkna, provazy.

Existují však i jiná vysvětlení, jak kruhy vznikají. Jedním z nich jsou atmosférické proudy. Jenže ty by jen stěží dokázaly vytvořit komplikované obrazce. Někteří badatelé hovoří o elektromagnetických jevech, zejména o působení plazmy či kulového blesku. Ovšem někdy může být vysvětlení až překvapující.
Kruhy se totiž objevují nejen v polích, ale třeba i ve sněhu v polárních oblastech.

Zde totiž měli obrazce na svědomí místní sobi. Ti si totiž osvojili zvyk chodit dokola, jenže uprostřed této pochodující masy se nacházelo i několik zvířat, která jenom postávala. Výsledkem pak byly prazvláštní obrazce, o kterých by nikdo neřekl, že jejich autory jsou sudokopytníci.

Závěr

Tak co si o tom myslíte? Věříte teoriím, že to všechno dělají mimozemšťané, nebo vědcům, kteří mají pro skoro všechny jevy vysvětlení? Osobně tuto otázku nechávám pořád otevřenou a vždy, když se objeví nějaká nová studie, rád si o tom něco přečtu.

Co číst dál?

[Video] Tisk živé tkáně na 3D tiskárně? V dnešní době žádný problém!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno