VIDEO – Vědci vytvořili první živý organismus! – navrhl ho počítač a umí „chodit“

0
Vývoj v oblasti robotiky jde mílovými kroky směrem vpřed. I naše umělé inteligence začínají být reálně inteligentní a překonávají lidi v množství disciplín. Robotika a AI se nyní na Michiganské univerzitě spojily, aby vytvořily něco zcela nového. Bude to možná znít trochu kontroverzně, ale vědcům se podařilo úspěšně otestovat způsob výroby programovatelných živých robotů.

EU chce zakazovat. Je to vhodné? Zásah do soukromí – EU chce omezit funkci na rozpoznávání tváří!

Jde o organismy vytvořené v laboratoři, které plní určitou funkci. Liší se však od čehokoliv, co byste mohli najít v přírodě. Na jejich stvoření byly použity kmenové buňky ze žáby, které se následně správně diverzifikovaly, naprogramovaly a slepily do podoby mnohobuněčných organismů. Prototyp (viz video) vydrží přibližně týden a dokáže něco, co se jen tak nevidí. Je schopen pohybovat se jedním směrem.

To možná nezní jako nic extra, ale je důležité poznamenat, že jde o organismus, který vytvořili lidé. Pomocí genetického algoritmu (tedy počítačový algoritmus, který simuluje evoluci) ho navrhl univerzitní superpočítač. Následně byl doslova poskládaný z připravených buněk jako z lega.

Na co je to dobré?

Zatím jsme na úplném začátku. Využití takové biotechnologie je však obrovské a v budoucnu bude mít nedozírné následky. Vědci už teď mluví o organismech, které by rozkládaly mikroplasty v moři nebo dopravili lék pouze do postižených buněk.

Mikroorganismy to však rozhodně neskončí. Představte si například dům, nebo rovnou mrakodrap, který vyrostl z malého semínka. Ve vědecko-fantastické literatuře se lidmi navržené živé organismy používaly i jako vesmírné lodě, nebo dokonce Disonove sféry. V tomto ohledu nás opravdu omezuje pouze představivost.

Tak jako naši předkové i my po sobě zanecháváme různé artefakty, které budou archeologové budoucnosti zkoumat. Namísto kamenných hrotů, bronzových misek nebo železného kladiva však najdou… plastový odpad.

Plasty vo fosílnych záznamoch – Po dobe bronzovej a železnej vitajte v dobe plastovej!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno