[VIDEO] Může umělá inteligence zničit svět? – Paperclip Maximizer – V EN

0

Největší odborníci a vizionáři (mezi nimi i Elon Musk a Stephen Hawking) mnohokrát varovali lidstvo před umělou inteligencí. Tvrdí, že tato technologie má potenciál zničit celé lidstvo. Proč by to dělala? Nuže, zde bychom měli napsat pár slov o myšlenkovém experimentu známém jako Paperclip Maximizer (nebo stamp collecting machine).

O co jde? Představme si hypotetickou technologickou firmu, která se věnuje vyrábění drátků. Tato firma v rámci optimalizace výrobních procesů vytvoří umělou inteligenci a dá jí jednoduchý cíl:

Vyráběj drátky co nejefektivněji!

Na otázku, kolik drátků má tato umělá inteligence vyrobit, ředitel firmy odpoví:

Tolik, kolik můžeš!

Umělá inteligence tak začne studovat technologii výroby drátků, začne jich vyrábět stále více a přitom se za ničím nebude ohlížet. Postupně vyčerpá všechny naleziště kovů na Zemi, o něco později na sponky promění i Zemi samotnou i s lidmi na ní, pak Sluneční soustavu, Galaxii a nakonec veškerou dosažitelnou hmotu ve Vesmíru.

Jak? Inu, to přesně nevíme, ale vycházíme z předpokladu, že hyperinteligentní umělá inteligence si najde cestu. Pokud je chytřejší než člověk, bude schopna vylepšovat sama sebe. To také nazýváme singularita. Taková inteligence bude mít téměř neomezenou moc a schopnost manipulovat hmotu velmi efektivním způsobem. Ve videu (nahoře) je koncept Paperclip Maximizer rozebrán do podrobností a jsou v něm vyznačeny jisté velmi důležité, ale často opomíjené skutečnosti.

Nezapomínejme však, že jde pouze o myšlenkový experiment a neexistují zde správné odpovědi, pouze dohady.

Co číst dál?

[VIDEO] Je možné komunikovať rýchlejšie než svetlo? – Tachyónový antitelefón – v EN

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno