V USA testují sledovací balóny – s autem se už neskryjete!

0

Stratosférické balóny slibují levnou monitorovací technologii, která dokáže sledovat auta a lodě po dlouhou dobu. V USA balóny právě testují, přičemž není jasné, co se bude dít se sebranými daty. Pokud byste právě autem brázdily cesty USA, je dost možné, že by byl každý váš pohyb zaznamenán.

Stratosférické balóny lepší než drony

Testování balónů probíhá pod taktovkou americké armády a ministerstva obrany. Stratosférické balóny mají za cíl “poskytnout trvalý sledovací systém pro lokalizaci a zabránění obchodu s narkotiky a také zabránit dalším domácím bezpečnostním hrozbám”.

Balóny nesou špičkové radary určené pro simultánní sledování více vozidel během dne i noci a to za jakéhokoli počasí. Podle Marka Harrise, autora článku v Guardianu, stratosférické balóny vydrží létat déle než drony, jsou levnější než satelity a nevystavují americkou armádu žádnému riziku. “Budoucnost sledování je nafukovací,” dodává.

Stratosférické balóny přinášejí otazníky

Edward Snowden testování balónů okomentoval slovy: “Vždy nám říkají, že nástroje hromadného sledování jsou určeny pouze na použití proti vzdáleným “Jiným”, proti zahraničnímu nepříteli, teroristům, kriminálníkům. A pak, jen o pár let později, zjistíme, že přesně tentýž systém nás potají obklopuje a sleduje i doma.”

Samozřejmě, netřeba předbíhat, ale otázky vyvolávají i současné testy balónů. Už během nich se zřejmě sebralo velké množství dat o Američanech. Z dat se dá například vyčíst, kdo chodí do kostela, do mešity nebo kterou kliniku navštěvuje. Není těžké si domyslet možné zneužití této technologie.

“Neměli bychom jít cestou, která by umožňovala použití této technologie ve Spojených státech amerických. Je znepokojivé slyšet, že tyto testy se již provádějí, bez ohledu na to, že je dělá armáda,” uvedl analytik Jay Stanley.

Jak bude vypadat balónová budoucnost?

Není zřejmé, zda testy souvisí s konkrétními protiteroristickými nebo jinými vyšetřováními, ani jak bude nakládáno s daty, která budou během testování sebrána. Nikdo neví, zdali budou vymazána nebo dále poskytnuta agenturám či dalším institucím. “Pokud se rozhodnou, že technologie je použitelná v domácím prostoru, bude existovat obrovský tlak na její nasazení,” uvádí Stanley.

Satelity, kterými lze detailně přiblížit a sledovat zemský povrch, již existují dlouho, proto pokud chce někdo panikařit, měl s tím začít už dávno. No, představa sledovacích balónů je vizuálně náramně přitažlivá. Už se těším, jak vznikne sci-fi dystopia právě se sledovacími stratosférickými balóny!

Co číst dále?

Facebook vás špehuje – Edward Snowden vám ukáže, jak se bránit!

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Ivana G.

Zdroje:
theguardian.com
twitter.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno