Americký Kongres rozhoduje o další finanční injekci – Pomohlo by to skomírající ekonomice?

1
Americký Kongres rozhoduje o další finanční injekci - Pomohlo by to skomírající ekonomice?

Tak tu máme z Ameriky zase nějaké zajímavé informace, a to ohledně dnešního projednávaného legislativního balíčku, který by měl jít jako pomoc pro americké pracovníky. Balíček počítá s 3 biliony dolarů, čímž by se v souvislosti s koronavirem účet americké vlády v podstatě zdvojnásobil. Balíček prosazují především demokraté a naopak republikáni jsou proti. Vzhledem k tomu, že mají v Kongresu většinu, tak to asi neprojde. Každopádně zveřejnila se i data o maloobchodním prodeji za duben. Propad prodejů je rekordních 16,4 p.b., což skutečně indikuje snižující se poptávku po spotřebním zboží.

Príde ďalšia obchodná vojna? – Krajiny postihnuté pandémiou sa zjednocujú proti Číne

Aktuální situace na 4H TF indexu S&P 500 (Futures)

analýza S&P 500

Co je vlastně v tom záchranném balíčku vše zahrnuto? Jedná se o pomoc jednotlivým americkým státům, další kolo přímých transferových plateb pro pomoc postiženým rodinám kvůli pandemii. Vlastně to není nic jiného, než fiskální stimulační politika, kdy se snaží udržet poptávkou po spotřebě, aby ekonomika lépe šlapala. Upřímně, John Keynes by měl moc velkou radost. V současnosti je evidováno 36,5 milionu lidí bez práce, což je taktéž rekordní nezaměstnanost. A počítá se s tím, že čísla ještě porostou, ale už asi ne tak dramaticky.

Co se týče maloobchodního prodeje, máme zde skoro dvojnásobný pokles prodejů oproti březnu. Za březen data ukazují, že pokles činil 8,4 p.b. a analytici předpokládali sice zhoršení, ale horní limit byl 12 p.b, takže zveřejněné číslo předčila všechna negativní očekávání. Ovšem to neplatí pro online obchody, protože ten objem prodaného zboží dokonce vzrostl o 8,4 p.b. za měsíc.

Americké akcie po brutálnom prepade mierne rastú – Bitcoin je však ďaleko ziskovejší

Odhady nejsou dobré

Akciový trh zareagoval na nová data hned pádem, ale samo o sobě nic velkého. Spíš je otázkou, jestli se bude pokračovat v tom střednědobém růstu, nebo zda je tomu už konec. Na což jsem se snažil odpovědět předevčírem v analýze. Každopádně dopad na ekonomiku ve státech bude značný a ty odhady zrovna pozitivní nejsou. Ta nová makro data budou měsíc za měsícem jenom horší a horší. Ten proces se bude podobat domino efektu, kdy napřed lidi začnou šetřit na tom, kde se šetřit ještě dá.

Tím je spotřební zboží, ale nájmy a hypotéky splácet musejí. A jakmile i na to dojdou peníze, klidně miliony domácností přestanou splácet své závazky a ta pomyslná kolečka se roztočí na plné obrátky. Bude se to v té ekonomice přelévat z jednoho hospodářského sektoru do druhého. Tudíž tady ty záchranně balíčky jsou poslední naděje, jak zabránit tomu, aby se ten problém prohluboval a zabránit tak krizi.

Dlhy v EÚ vs. USA – Ako sú na tom dve najsilnejšie svetové ekonomiky?

Závěr

Je moc zajímavé sledovat, jak se v Americe oprašuje Keynesiánská ekonomická doktrína. Přitom už v 70. letech byl v USA konsensus, že touto cestou se dále vydávat nechtějí. A ono se to najednou vrací jako bumerang zpátky a protlačují to především demokraté. Respektive jejich aktuální politika vlastně stojí na takovém mišmašu neomarxismu a keynesiánství, asi přirozený vývoj.

Co číst dále?

Krize se prohlubuje – Akcie zase padají! – Záporné úrokové sazby nebudou


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

1 komentář

  1. Možná zažíváme hystorické období, kdy se začne měnit celosvětový pohled na ekonomiku jako celek a s tím přijdou ohromné změny.
    Když jsem jako malý četl Sci-fi, většinou se peníze neřešily, ale maximálně nějaké kredity. A tohle už vlastně nastává.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno