Americký kongres žádá zastavení vývoje Libry – Politická scéna se probouzí do nové reality

0
Libra usa

Facebook s velkou pompou oznámil vývoj své „ne tak docela“ kryptoměny Libra. Američtí politici se tak probudili do nové reality digitálních peněz a snaží se vývoj na poslední chvíli zastavit. 

Co je to Libra

Libra je digitální měna, kterou vyvíjí Facebook. Záměrně používám slovo digitální měna, protože se doopravdy nejedná o kryptoměnu. Zároveň se nejedná ani o blockchain, protože koncept bloků u Libry je spíše teoretický než praktický. Systém Libry nebude jako Bitcoin, Ethereum, Cardano či Monero.

Výše jmenované kryptoměny mají totiž specifické vlastnosti. Těmi jsou primárně otevřenost, neutralita a nezastavitelnost. Díky tomu jsou přístupné všem, každý se může podílet na ověřování transakcí a každý může kontrolovat, jestli je síť v pořádku.

Informace o tradingu – Jak silné jsou kryptoměny – indikátor RSI – Deník 3. týden

Na rozdíl od výše jmenovaných bude Libra regulovatelná a pod kontrolou skupiny společností. Ta nese název Asociace Libry. Celkem má mít přibližně 100 členů, kteří budou společně rozhodovat o tom, kam se bude ubírat vývoj Libry.

Libra tak vznikla na základě kryptoměn, ale bere si z nich pouze část vlastností a jiné odmítá. Jedná se tak spíše o digitální platidlo a finanční systém kombinující vlastnosti PayPalu a kryptoměn.

Probuzení do noční můry

Američtí zákonodárci se tak probudili do své noční můry. A najednou si uvědomili, že monetarní systém, který mají pod absolutní kontrolou, je ohrožen konkurencí zevnitř. Na poslední chvíli se tak snaží vystoupit proti Facebooku a zastavit vývoj jejich digitální měny.

Demokratická poslankyně Maxine Waters, která je členem parlamentní komise pro poskytování finančních služeb, poslala dopis Marku Zuckerbergovi, aby zastavili vývoj Libry.

„Pokud se takovéto produkty a služby ponechají bez regulací a dostatečného dohledu, mohly by působit jako systematické ohrožení nejen americké, ale také globální finanční stability. Stejně jako ostatní kryptoměny i Libra by mohla být využívána k obcházení systému u tzv. zlých hráčů,“ napsala Waters.

Tím členka komise říká, že Libra by mohla být využívána pro nelegální činnosti, jako je například obchod s drogami či terorismus. Ohraná písnička. V roce 1999 známý ekonom Milton Friedman řekl, že je to internet a digitální technologie, které zvýší svobodu jednotlivců a naopak radikálně sníží vliv státu na rozvoj společnosti. A zdá se, že měl pravdu. Zákonodárci se nyní snaží hasit požár, který kolem nich hoří již deset let.

Svoboda > Vláda

Tak se dostáváme ke kritickému bodu. A tím je pointa digitálního přenosu hodnoty. Kromě toho, že je podstatně snazší a otevřenější díky kryptoměnám, zároveň omezuje moc státu. I demokratické státy dnes drží absurdní množství moci nad každým jedním člověkem právě kvůli přehledu o celém finančním systému.

Jak si stojí Bitcoin – [PŘEHLED TRHU] Nákupní zóny se blíží, jste připraveni?

Libra je vnímána jako největší ohrožení suverenity státu nad absolutním dohledem. Percepce Libry jako ohrožení je založena na více než 2 miliardách uživatelů této sítě. Jenže vyměnit vládu za systém peněz, který ovládá konglomerát firem, by bylo pravděpodobně ještě daleko riskantnější i pro běžného člověka. Facebook má totiž katastrofální historii zneužívání dat svých uživatelů.

Ideální východisko ze situace je zvýšení povědomí o decentralizovaných kryptoměnách, které tvoří nezávislé finanční systémy s globálním charakterem. Libra je tak ve výsledku v podobném ohrožení jako totální kontrola státu. Cesta do budoucnosti rozhodně vede přes spravedlivé decentralizované systémy. Tam patří např. Bitcoin, Ethereum a další prokazatelně decentralizované kryptoměny.

Co číst dále:

Je Bitcoin nebezpečný pro planetu? Americká armáda BTC hravě trumfne

 

 

1 komentář

  1. Samozřejmě, že ze strany kongresu musí přijít negativní reakce. Vždyť ztrácí moc. A moc jsou peníze. Banky tu taky nejsou “jen kvůli penězům”, ale taky kvůli tomu, aby měly přehled o vašich transakcích (tedy důvěrných informacích).
    A co Libra představuje? Nadnárodní moc a celosvětový přehled i o důvěrných informacích. To do budoucna ohrožuje nejen jednotlivce jako takové, ale i jednotlivé státy. A veškerá moc, by byla v rukou jen pár vyvolených.
    A teď trochu fantazie. Představte si, že by nějaký stát vzal jako národní platidlo třeba BTC. Dovede si vůbec někdo představit, co by to s cenou BTC udělalo? Jakou by měl hodnotu? A kdyby se BTC stalo celosvětovým platidlem? Pak i 1 Saotshi by měl neuvěřitelnou cenu. Cokoliv by se dalo dohledat, vše by bylo transparentník atd. atd.. Tedy idilistická vize.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno