Blíží se zákaz zlata? Krize rozpálila kotel inflace – Pozor na vaše úspory!

0
zlato

Zlato a ostatní komodity jsou jediné bezpečné aktivum, nad kterým nemá moc žádná banka. Dokonce i Bitcoin by se dal reálně zakázat. Podobně jako během minulého roku zakázaly občanům České republiky sázet v zahraničních kancelářích. Toto omezení se dá obejít, ale ne každý může mít dostatečné znalosti s používáním VPN, aby se po omezení dostal ke svým BTC úsporám.

Zopakuje se rok 1933?

Mohou vlády a centrální banky podobným způsobem zakázat držení fyzického zlata? A proč by nemohly? V roce 1933 se jim to pomocí amerického prezidenta podařilo. Vládní nařízení přikázálo všem občanům USA předat zásoby zlata do rukou státu. Kdo tak neučinil, musel čelit tvrdým sankcím. Stát odkoupil zlato od občanů za extrémně podhodnocenou cenu. Později nabídl americký prezident možnost zpětně odkoupení již za mnohem vyšší ceny. Toto je jeden z příkladů, jak nás už jednou v minulosti stát okradl.

O těžkém roce 1933 a nařízení 1602, ve kterém se přikázalo občanům USA předat zlato, si můžete přečíst v tomto článku: Opakuje se rok 1933? – Vlády mohou zakázat držení zlata a vnutit nám slábnoucí euro

Proč se americký prezident rozhodl takto?

Krize v roce 1933 byla skutečné velmi zlá. Nechybělo mnoho a zhroutil by se celý ekonomický systém. Ani druhá světová válka nezpůsobila tak velkou vlnu nejistoty. Centrální banky a státy musely začít jednat, aby zachránily dolarovou ekonomiku. Dá se s velkou mírou pravděpodobnosti říci, že pokud by v té době nebyl zákaz držení zlata, tak by lidé definitivně ztratili zájem o upadající dolar, který v důsledku inflace každý den ztrácel na hodnotě.

Stát znemožnil občanům přístup ke zlatu a tudíž nemohli vlastnit bezpečné aktivum, které zajistilo udržitelnost majetku. Jedinou možností bylo vlastnění a využívání k platbám v obchodě dolarových bankovek, které jsou pod plnou kontrolou bank. Tyto instituce získaly úplnou kontrolu nad vším bohatstvím a mohly rozhodovat o míře inflace, množství nově vytištěných peněz a často i o vývoji minulých krizí.

Přečtěte si též: ZAMYŠLENÍ – Je Bitcoin bezpečný přístav? V nejbližší krizi lépe poslouží zlato

Přichází alternativa, nebo jen další zákaz?

Finanční krize v roce 2008 mnoho lidí po celém světě tak trochu probudila ze “snu”. Zjistili, že systém je špatný a vsadit na dolarovou ekonomiku není zrovna nejvhodnější. Zlato se opět i v tomto období ukázalo jako bezpečné aktivum a jeho cena výrazně narostla.

Pokud by začalo mnoho lidí nakupovat právě alternativní aktiva, jako například zlato a Bitcoin, centrálním bankám by se to nejspíše nemuselo líbit. Mohou opět, téměř po 100 letech, přistoupit k omezení držení zlata? Tato možnost není vyloučena. Každá banka chce vydělat a udržet si své klienty. Pokud budou investoři přecházet k jiným druhům investic, tak mohou přistoupit k tvrdým, až přímo násilným krokům. Už dávno se v některých státech spekuluje například o úplném zákazu držení BTC. Proč by tedy i zlato nemohlo být zakázáno?

Přečtěte si také:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno