Velký šok pro americké hospodářství – Propad průmyslové výroby na historické minimum

0
Velký šok pro americké hospodářství – Propad průmyslové výroby na historické minimum

V minulé analýze na makrodata jsme se věnovali tzv. true money supply a dnes tak trochu navážeme grafem tzv. Small business optimism indexem a ještě grafem průmyslové výroby. Data jsou samozřejmě ke konci minulého kvartálu, takže jsou aktuální po konec dubna. Oba grafy vypadají hrozivě, protože ten šok do ekonomiky byl opravdu strašlivý. Ovšem dá se očekávat tzv. V-shape bottom, protože to byl šok jednorázový. A až poté se uvidí, jak moc špatné to bude. Nicméně osobně nepochybuji o tom, že v recesi jsme. Chápu, že pro potvrzení potřebujeme pokles výstupu minimálně dva kvartály, ale to je tak formalistické, že jenom na tom stavět nehodlám.

Small Business Optimism Index

Z grafu prvního indexu vyplývá, že hodnota během tří měsíců spadla na jednu z nejnižších úrovní za posledních 34 let. Všimněte si, že tak drastický propad je opravdu nevídaný a nevyrovná se ani roku 2008. A už vůbec se nevyrovná i dalším obdobím recese, které jsou v grafu zvýrazněné. Je třeba ale zohlednit, že v roce 2008 byla výchozí pozice zcela jiná. Hodnota indexu byla mnohem menší a pokles následně trval až do konce roku 2009. Ten šok ekonomiky byl tentokrát tak strašlivý, že se to holt jednorázově sesypalo strmě dolů.

Každopádně nyní můžeme očekávat rozhodně oživení (hodnot indexu), protože nejrůznější omezení kvůli pandemii koronaviru se ruší a tak to pozitivní očekávání půjde zase nahoru. Jak jsem tedy říkal v úvodu, určitě přijde V-shape tvar. Jenomže oživení asi bude pouze dočasné, poté mírně klesající. Záleží samozřejmě na okolnostech, jak dynamicky se vše bude vyvíjet. Nikdo nemáme křišťálovou kouli.

Průmyslová výroba

Průmyslová výroba
Zdroj: Investing.com

Graf vývoje průmyslové produkce je ještě mnohem horší než předešlý graf. V dubnu došlo k propadu průmyslové výroby o 11,2 %. I ty nejhorší měsíce během Velké deprese nebyly tak špatné jako duben z letošního roku. Máme tu opravdu historický největší propad za poslední století. Zase se ale jednalo o jednorázově extrémní šok, takže největší vypovídající hodnotu budou mít data za následující měsíce. Je jasné, že průmyslová výroba zase vzroste, ale otázkou je, jak moc. Jde tu zkrátka o ten trend, který ještě nemůžeme určit, protože máme málo dat. Jisté je ale to, že aktuální šok vypadá hrozivě.

Je třeba myslet na to, že ta čísla automaticky znamenají i statisíce lidí propuštěných z práce, kteří pak nemají peníze na spotřebu a splácení svých závazků. Proto taky ten šílený růst nezaměstnanosti z 4 p.b. na 20 p.b. Na druhou stranu ta čísla mohla být klidně mnohem větší. Nezapomínejte na to, že Fed svojí stimulační politikou natlačil do ekonomiky spousty „natisknutých“ peněz. A pouze díky tomu byly komerční banky tak svolné při poskytování nových úvěrů. Bez toho by podstatná část podniků zkrachovala. V tomto konkrétním případě stimulační politika Federální rezervní banky fungovala jako medikace na potlačení bolesti.

Závěr

Jak jsem již říkal, nyní očekávejme naopak strmé oživení. Problém je v tom, že to oživení nebude mít asi takovou sílu jako samotný propad. Obávám se, že ten vytvořený trend nebude příznivý. A to nejdůležitější, Fed svým zásahem způsobil znehodnocení peněz. Sice ten armageddon utlumili, ale znehodnocení dolaru tím zpečetili. Lidé si to nyní tolik neuvědomují, ale v průběhu času jejich úspory a investice budou ztrácet svoji hodnotu, čímž se jejich život stane horším.

Co číst dále?

Analýza indexů z evropského kontinentu – Slabost a beznaděj

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno