Americká inflační střela až na Měsíc – True money supply jako potvrzení recese ekonomiky!

0
Americká inflační střela až na měsíc – True money supply jako potvrzení recese ekonomiky!

Víte, co je tzv. true money supply (TMS)? Jedná se o agregát, který je složen z hotovosti, depozitu na vyžádání, úspor, vládních depozit ve Fedu. Kdybych to měl shrnout, jsou to peníze, které jsou okamžitě dostupné pro transakci, jsou prostě velmi likvidní. Ještě se tento agregát nazývá jako US monetary inflation rate a díky Federální rezervní bance se nám právě TMS tak nějak v posledních několika měsících až moc nafoukl.

Aktuální hodnoty dokonce předčily dobu po prasknuté spekulativní bublině z roku 2000 – 2001, tzv. Dot com bubble a také předčí období po finanční krizi z roku 2008. Fed zkrátka svojí politikou vytváří velmi dobré podmínky pro to, aby ve Spojených státech byla vysoká inflace a zároveň tím tak trochu znehodnotila dolar.


Pokud si nechcete nechat ujít naše zpravodajství, dejte nám like na facebooku. Nebo začněte pravidelně sledovat CoinMagazín. A nenechte se zmást názvem! Nesnažíme se vám vnutit kryptoměny. I když ty jsou také skvělým nástrojem, jak se vyhnout finančním machinacím centrálních bank. Stejně dobré jsou ale i vzácné kovy. Co je lepší v této krizi? Stříbro, nebo zlato? Přečtěte si naši analýzu.

Vývoj true money supply

Když vezmeme v potaz pouze posledních 20 let, na začátku roku 2002 mělo TMS přes 19 % po té splasknuté Dot com bublině. Bylo to holt zapříčiněno snahou o zvýšenou likviditu na trzích, čemuž vytvořil Fed podmínky. Proč tohle dělají? Krize z roku 1929 totiž ukázala, že nízká likvidita a vlastně nízký peněžní oběh automaticky znamená totální krach finančních institucí. Nejedná se tedy o neodůvodněnou politiku, protože to lze opřít o skoro sto let starou zkušenost, která byla hodně bolestivá. V průběhu dalších let se TMS soustavně snižovalo, ale po krizi z roku 2008 je ten trend asi zřejmý.

Až v roce 2012 se situace v tomto ohledu začala uklidňovat a peněžní zásoby se začaly snižovat. První výkyv tu máme z počátku roku 2018, kdy vůbec poprvé po letech proběhl na US akciových indexech během pár dní propad o více než 10 %. Do konce roku 2019 se TMS snižovalo, a pak tu vidíme doslova výstřel na měsíc až na téměř 20 %. Z té exponenciály v grafu jde docela hrůza. A kdybychom pouze z tohoto měli vyvozovat, zda tu teda ta krize opravdu je, na to ať si každý odpoví sám…

Akcie tak rozhodně nevypadají. Přečtěte si náš dnešní přehled z trhů – akciových, komoditních a samozřejmě kryptoměnových – Akcie na novém maximu! Bohatí vydělávají a my to po krize splatíme inflací

Vytváření peněz ve stylu banánových republik

I když je ta zkušenost z minulosti jasná, nic to nemění na tom, že Federální rezervní banka „tiskne“ peníze ve stylu jako nějaká banánová republika z Latinské Ameriky či Afriky. Co z toho může vzejít? Pamatujete si ještě, jak z počátku milénia byl kurz dolaru cca 45 českých korun? Dolar byl neskutečně silná měna a právě po těchto zásazích začal na zahraničních měnových trzích strmě oslabovat. Zásadní otázka ale je, zda jsou stejné podmínky jako během Dot com bubble a poslední finanční krize. Vzhledem k tomu, že USA mají aktuálně tu nejvyšší nezaměstnanost za poslední dekády, se obávám, že ta výchozí pozice je nyní daleko horší.

Na základě toho brzy uvidíme, jestli TMS začne klesat, či naopak ještě více stoupne. Mám obavy, že je dost pravděpodobná jedna věc, a to jest, že v následujících letech bude pozice dolaru o něco horší. Ovšem pouze za předpokladu, že ostatní měny na tom nebudou ještě hůře, což je taky reálné. Evropská centrální banka se chová ještě více diletantsky, takže i přes tyto známé skutečnosti může paradoxně dojít k posílení dolaru. Bude fakt dost zajímavé sledovat, jak to nakonec dopadne.

„Koronakrize“ rychle poškozuje slovenskou ekonomiku – Jak se z toho poučit?

Závěr

Analýza makrodat je velmi prospěšná věc, protože si tím jednak nalijeme čistého vína, ale hlavně jsme schopni odhadovat, co může následovat. Je určitě nesmysl se zaměřovat omezeně jen na pár indikátorů/agregátů, ale snažit se přemýšlet v globálu. Jak jsem se již zmínil, z analýzy těchto dat můžeme pohodově tvrdit, že dolar v globálu oslabí, protože k tomu v minulosti došlo. Jenomže ostatní měny z této krize můžou oslabit ještě víc a tak by z toho dolar klidně mohl vyjít jako vítěz.

Nakonec, tak jako vždy, Američané prostě vědí, jak využívat hegemonii své měny na manipulování celého světa. A vlastních občanů. Naplno to začali dělat v roce 1971, kdy zrušili zlatý standard. Skončil tak Brettonwoodský monetární systém, začalo období nekonečné inflace a korupce. Více se dočtete v dalším článku:

Ukončení zlatého standardu jako začátek korupce a nekonečné inflace (1. část)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno