Bollinger Band – Jednoduchý, ale účinný indikátor při obchodování

0
BB

Některé neznámější indikátory jsme si již probrali (Volume, Brandon Kelly…) a dnes se budeme věnovat dalšímu zajímavému indikátoru Bollinger Bands. Už jste o něm slyšeli?

Co je indikátor Bollinger Bands?

Jde o indikátor, který je pojmenován po svém tvůrci Johnu Bollingerovi, který jej v 80. létech 20. století vymyslel. Soustředí se zejména na volatilitu daného aktiva a je tvořen třemi čarami. Dvě krajní (horní a dolní čára) jsou odděleny středovou čárou, která dělí daný indikátor na jakýsi pomyslný kanál. Právě v něm se pak cena (většinou) hýbe.

Výhodou tohoto indikátoru je fakt, že vám umí říci dvě velmi podstatné informace. BB vám totiž umí říci nejen směr aktuálního trendu (up, down nebo sideways), ale také vás umí upozornit i na jeho sílu.

Další nespornou výhodou BB je to, že je tento indikátor velmi jednoduchý a účinný. Stejně tak platí, že se BB dají obchodovat na všech time framech a navíc lze podle BB obchodovat v jakémkoliv trendu (up, down, ale i sideways). Jak je to však možné? To si řekneme teď.

Jak používat Bollinger Bands?

U indikátoru BB jsou možné 3 základní strategie. První z nich nese název Bollinger Bounce. Využívá se při pohybu trhu do strany a obchoduje se následovně: Pokud se nachází graf na spodní čáře (je v extrémní zóně), dá se předpokládat, že se cena bude vracet do středu. Vhodná je tak pozice long. Naopak, pokud se cena dotýká vrchní čáry kanálu, tak je předpoklad, že bude padat (aby se vrátila ke středové čáře). Ideální strategií v tomto případě je short. Podstatný je při tom dotyk ať už s vrchní nebo spodní čarou, od níž se jako by cena odrazí a směřuje do středu.

Druhá strategie, jak využívat BB, se spojuje se silným uptrendem. Pokud má za sebou trh silné pohyby směrem nahoru, indikátor BB vám bude ukazovat doteky ceny s horní čarou (horní pásmo) a často se knoty dostanou až nad čáru. Pokud se cena aktivně drží nad středovou čárou, tak uptrend pokračuje a long pozice je na místě. Ta by měla být uzavřena v momentě, kdy se cena dostane pod střední čáru a dostane se do spodního pásma.

Samozřejmě že stejná strategie, ale v opačném garde, platí v downtrendu. Cena se musí držet pod středovou čarou a aktivně se hýbat ve spodním pásmu. Jakmile se dostane do vrchního pásma, downtrend by měl pravděpodobně končit.

Poslední strategií je takzvaný Bollinger squeeze. Pokud se zóny dostanou velmi blízko k sobě (obě pásma a všechny tři čáry jsou velmi blízko), cena má potenciál na obrovský pohyb up nebo down. Většinou jsou totiž BB poměrně široké. Pokud se však cena výrazně nehýbe, pásmo se stlačí (squeeze), což většinou skončí výrazným růstem nebo poklesem.

Závěr

Bollinger Bands jsou sice velmi jednoduchým, ale také poměrně účinným indikátorem. Sice mohou občas působit trochu nepřehledně, ale minimálně za vyzkoušení určitě stojí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno