Co tlačilo v posledních dnech Bitcoin dolů – Spálené longy za půl miliardy dolarů

0
Zprávy - BTC: Víkendový propad, který zlikvidoval $100 milionů na Bitmexu - Novogratz: Bitcoin za 20 tisíc již v květnu...

Trh je komplikované prostředí. Tvoří jej miliony jednotlivců i společností a každý se snaží maximalizovat zisk. V podstatě tak všichni hrají proti všem. Cílem následujícího článku je úvaha o nynějších cenových pohybech. V posledních dnech je totiž vidět velké množství likvidací na obě strany – tedy jak long, tak i short pozic. 

Více informací – Halving BTC významně ovlivní jeho inflaci – Centrální banky se ocitnou na druhé koleji

Open Interest na vzestupu

Asi těžko lze popřít, že se momentálně nacházíme na úrovni, která rozděluje mnoho investorů do kryptoměn. Část komunity stále čeká na propad a druhá část komunity již vyhlíží hranici 100 tisíc dolarů za BTC (ať již reálná je, nebo není). A právě to je podle mě nyní důležité ve vztahu k nedávnému, cenovému vývoji.

V první řadě je nutné si říci, že velmi rychle roste tzv. Open Interest. To jsou otevřené pozice. Růst Open Interestu je známkou blížící se volatility na trhu. To znamená, že nás s největší pravděpodobností čekají masivní pohyby a tuto informaci mají i mnozí tradeři.

Open Interest nicméně neřekne, zda volatilita ceny bude spíše směrem nahoru nebo směrem dolu. A tak zde máme situaci, kdy velká část účastníků trhu tuší, že je za dveřmi masivní pohyb, ale neví se, na jakou stranu.

CME (regulovaná BTC futures burza) a Bitmex hlasí vysoký nárůst Open interestu, jak je vidět na předchozím obrázku. A zde je potřeba se podívat na to, co se v posledních dnech dělo v rámci likvidací a to obzvláště na Bitmexu.

Žraloci cítí krev

Má úvaha o posledním cenovém pohybu, kdy jsme svědky tzv. pull backu, směřuje právě k tomu, že mnozí tradeři cítí příležitost. Obchodování na obrovské páky si získalo velkou pozornost a to i díky tomu, že lze “sázet” i na propad BTC. Populární youtubeři prakticky bez výjimky ženou všechny své diváky na vysoce nebezpečné burzy s možností obrovských pák.

Trh je tak naplněn střelci, kteří se snaží zachytit masivní pohyb a to ideálně s vysokou pákou. A právě nyní je potřeba se podívat na likvidace. Na následujícím obrázku uvidíte počet zlikvidovaných pozic, kdy daný trader přijde (na Bitmexu) o celou pozici. Za posledních 14 dní zde bylo zlikvidováno přes 500 milionů dolarů v long pozicích. Zlikvidovaných shortů bylo zase za posledních 14 dní přes 130 milionů dolarů .

Trh se podle mého úsudku momentálně nachází ve stavu, kdy opravdu hodně lidí hledá pohádkové zisky. Obzvláště se pak snaží tradeři trefit vzestup a to s pozicí na velké páce. A to vede k tomu, že si na nich ostatní hráči tak říkajíc smlsnou.

Další faktorem může být moc jednotlivých velryb, které budou schopny z krátkodobého hlediska srazit cenu. Ty z toho následně mohou profitovat. Trh s BTC je stále maličký a tudíž je logické, že majetní hráči budou mít na trhu velké slovo.

Poslední, cenový propad tak v mých očích signalizuje, že na trhu jsou snadné cíle, které se vyplatí obrat o peníze. I proto bych radil všem, kteří nejsou zkušenými tradery, aby se od burz jako Bitmex, Bybit a dalších, pákových burz, drželi raději dál. Velmi snadno se vám může stát, že přijdete o vše.

Až trh vyžene ty, kteří nemístně riskují, otevře se prostor pro další postup. A zde mám osobně relativně málo pochyb, že pohyb půjde směrem nahoru. Ne z nějakého fundamentálního hlediska. To zde bylo i v rámci propadu. Jde prostě jen o to, že celý prostor začíná být ovládán býčím narativem. A hlavní heslo je, že prodávat v době halvingu může jen blázen. Narativy totiž tvoří velkou část lidského myšlení a to zase tvoří trh.

Co číst dále:

Video – Bitcoinu se nedaří prorazit silnou rezistenci – Bude tedy pokračovat v korekci? A co altcoiny?

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno