Ekonomický zpravodaj – Trump kritizuje Čínu za měnovou manipulaci, akciové indexy těžce v červených číslech

0
China USA

Jak jste si už mohli všimnout z mých předchozích dílů ekonomického zpravodaje, tak nám tu zase eskaluje obchodní napětí mezi Čínou a Spojenými státy. Trump se minulý týden nechal slyšet, že celní tarify budou rozšířeny na další importované zboží z Číny a to má tento týden za následek mohutné oslabení akciových trhů. Jenom samotný Dow Jones se propadl až o 600 bodů a takový Nasdaq 100 je na tom ještě hůře. Evropské a asijské indexy to schytaly stejně jako ty v USA. Společně s tím nařkl americký prezident Čínu z další manipulace jüanu, díky čemuž mají oproti svým obchodním rivalům velkou výhodu.

Měnová manipulace

Pokud sledujete tuto kauzu delší dobu, tak budete jistě vědět, že ČLR (Čínská lidová republika) už dlouhodobě drží svoji domácí měnu uměle slabší. Dříve se tím ani moc netajila a až na nějaká nesouhlasná prohlášení ze strany jejich obchodních rivalů (USA, EU) se toho moc nedělo.

To se ale razantně změnilo v době, kdy zvítězil ve volbách Donald Trump, který brzy na to vyhlásil brzy Číně obchodní válku. Ekonomika ČLR je silně závislá na exportu, takže svůj jüan uměle oslabovali, aby bylo díky tomu zboží domácích producentů pro zahraniční objednavatele levné. Problém byl v tom, že hodnota jüanu vůči USD a EUR byla naprosto nereálná.

Čína z počátku přislíbila, že s touto monetární politikou skoncuje a taky se to na nějakou dobu skutečně stalo, ale brzy se situace zase změnila a dnes se kvůli tomu Donald Trump zase ostře obul do ČLR s tím, že svoji měnu razantně oslabují. Nařkl je z manipulace a odůvodnil to tím, že čínská domácí měna je za posledních jedenáct let na nejnižší úrovni oproti americkému dolaru.

„Čína oslabila hodnotu své měny na téměř historické minimum. Říká se tomu „manipulace s měnou.“ Posloucháte, Federální rezervní banko? To je hlavní porušení, které časem výrazně Čínu oslabí!“ tweetnul Donald Trump.

Jüan hodně klesl poté, co Čínská lidová banka stanovila denní referenční sazbu pro svoji měnu na 6,92 v důsledku poslední negativní eskalace obchodních vztahů mezi oběma zeměmi.

Akcie se těžce propadají

Trhy ve Spojených státech zahájily pondělní obchodování hluboko v červených číslech a to kvůli rostoucímu obchodnímu napětí mezi Washingtonem a Pekingem. Jak už bylo řečeno, tak prezident USA Donald Trump kritizoval Čínu za údajné znehodnocení její měny a označil to za „závažné porušení“. Jüan klesl na úroveň, která byla naposledy viděna v květnu 2008. Vzhledem k tomu, jak ČLR tedy zareagovala na hrozbu dalších cel, tak to zatím příliš nevypadá, že by chtěli jakkoliv ustupovat.

Není proto velkým překvapením, že po otevření trhů začalo hned všechno padat dolů jak na skluzavce. Dow Jones se snížil o 600 bodů ze své původní hodnoty, což odpovídá více jak 2% ztrátě. Nasdaq na tom bylo ještě hůře a denní ztráta činí 3 %. Index S&P 500 zaznamenal 2,5% ztrátu. Velmi podobně oslabovaly také další velké indexy z Evropské unie a Asie. Nejčastější ztráty se pohybují v rozmezí 2 až 3 %. Neklesaly ale jenom akcie a velké ztráty mají i pohonné hmoty na bázi ropy.

Ze současné situace naopak těží všechny drahé kovy, kdy palladium, platinum a stříbro si připsaly více jak 1 %. Nejlépe je na tom zlato, jehož hodnota vzrostla od posledního obchodního dne o více jak 1,5 %.

Závěr

Situace na akciových trzích je více než nejistá, i když trhy s drahými kovy mají vcelku jasno. Nic ale nemusí být tak, jak se zdá, protože musíme brát v úvahu, že FED upustil od monetární restrikce, čímž nepřímo napumpuje do trhů další kapitál. To, co se teď děje s Čínou a USA, může být klidně jen dočasné. Já osobně stále věřím, že se nakonec nějak dohodnou, protože je to především v zájmu Donalda Trumpa, neboť se neúprosně blíží nové volby. ČLR si zase nepřeje další problémy a s největší pravděpodobnější bude nakonec svolnější, co se podmínek dohody týče. Nedá se ale zase čekat, že přistoupí na vše. Tato země je čím dál silnější a nedá se příliš počítat, že by dlouhodobě přistoupila na nevýhodné podmínky.

Co číst dále?

Analýza akcií společnosti Apple – Apple i po půl roce stále v uptrendu, vydrží?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno