Fed snížil sazby o neuvěřitelný 1 p.b. a obnovil politiku kvantitativního uvolňování, ostatní centrální banky budou asi následovat

0
ZPRÁVY – FED dnes vytiskl ekvivalent 9,8 milionu BTC – Ethereum pokračuje v růstu

Už když Fed snížil nedávno úrokové sazby o 0,5 p.b., očekávalo se, že postupně se budou sazby opakovaně snižovat. Nicméně šéf Fedu Jerome Powell všechny překvapil, když se Federální rezervní banka rozhodla o snížení sazeb na nulu (reálné rozpětí je 00,25 %). Powell následně oznámil, že v žádném případě nedojde k záporným úrokovým sazbám, čímž si vlastně Fed úplně zavřel dveře k opětovnému použití tohoto monetárního nástroje. Aby toho nebylo málo, tak v rámci uvolněné měnové politiky znovu obnovil nástroj kvantitativního uvolňování (QE). V rámci QE je v plánu do trhu dostat cca 700 miliard dolarů a tím trhům dodat tolik potřebnou likviditu, která v panice chybí.

Aktuální situace na indexech a na zlatu

Analýza indexy

Jak ale tento akt vzali investoři? Když jsem ráno viděl, k jakému rozhodnutí Fed dospěl, chvíli jsem nevěřil tomu, že k něčemu takovému došlo. Není totiž ani trochu standardní snižovat sazby o jeden celý p.b. a z toho se dá vyvozovat určitá míra zoufalosti ze strany tvůrců monetárních politik. A trh se opravdu zprvu lekl a šlo to poznat již z premarketu. US trhy se okamžitě otevřely velkým bearish gapem. Vzhledem k tomu, že se to sesypalo již v premarketu a otevřelo gapem, bylo očekávatelné, že pak dojde alespoň k malému retracementu. A tak se i stalo na S&P 500, Dow Jones, a dokonce i na německém DAXu.

Neočekávám ale, že bude mít růst dlouhé trvání. Jak jsem už řekl, jedná se zatím jen o pouhý retracement a do konce týdne zase očekávám pokračování v poklesu. Co se týče zlata, je zde zajímavé, že kopíruje svůj pohyb ze začátku krize v roce 2008. Tehdy zlato a stříbro také zažilo masivní drop, po kterém následovalo vytvoření bubliny, jež praskla v roce 2011. Tím ale neříkám, že je korekce na drahých kovech u konce. Naopak očekávám, že bude několik týdnů trvat. Ten masivní propad na zlatu je totiž způsoben odlivem kapitálu spekulantů, kteří se začali zbavovat svých futures kontraktů a CFD. Papírové zlato prostě nikdo nechce.

Závěr

Rozhodnutí Fedu samozřejmě nemohou zanechat bez reakce i další centrální banky. Už před několika dny se radní ČNB Aleš Michl nechal slyšet, že je pro rychlé snížení úrokových sazeb. Vzhledem k tomu, co udělal Fed, je pravděpodobné, že se budou snažit to pomyslné rozpětí nůžek zmenšit. Už tak jsou vzhledem k úrokovým sazbám ECB až příliš rozevřené. Velikým otazníkem ale je, co bude dělat ECB. Ti mají úrokové sazby na nule už nějakou tu dobu a nemají tedy co snižovat. Budou záporné úrokové sazby? Asi se to brzy dozvíme. 

Co číst dále?

Srovnání vývoje indexu S&P 500 a Bitcoinu – Ovlivňuje akciový trh kryptoaktiva?


Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme, kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Jestli se chcete naučit lépe obchodovat, zkuste naši Školu (ZDARMA).

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kryptotrzích jsou velmi rizikové!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno