Fibonacci – Matematický zázrak 13. století

0
Fibonacci

Dnes zabrousíme trochu do historie a představíme si jednu důležitou osobnost, která je pro svět tradingu poměrně zásadní a po které je pojmenováno i několik indikátorů. Jedná se o Leonarda Fibonacciho a v tomto díle si povíme o Fibonacciho posloupnosti a poměrech. Řekneme si, co se za nimi skrývá, jak je používat a také proč patří mezi ty „nejtajemnější“ a zároveň nejpřesnější indikátory vůbec.

Kdo byl Leonardo Fibonacci?

U Fibonacciho číselné posloupnost je nejlépe začít tím, že si představíme toho úžasného člověka, který stál za objevem, jenž je aktuální i více než 770 let po jeho smrti.

Fibonacci

Leonardo Fibonacci (jeho celé jméno je Leonardo Pisano Bigollo) byl italský matematik, žijící v Pise. Proto je často přezdíván nejen Leonardo Fibonacci (přezdívka, kterou dostal zhruba v 18. století), ale i Leonardo z Pisy, Leonardo Pisano, Leonardo Bigollo či Leonardo Bonacci. Žil ve 13. století (zemřel pravděpodobně v roce 1240) a zapsal se pod velké množství úspěchů zejména v matematice.

Kromě Fibonacciho posloupnosti toho tento slavný Ital dokázal opravdu hodně. Díky obchodním cestám, které podnikal se svým otcem do Afriky, se setkal se systémem arabských číslic, která mu přišla velice pokroková. V roce 1202 vydal knihu Liber Abaci (Kniha Počtů) a díky ní došlo k tomu, že se v Evropě začala používat moderní poziční desítková soustava.

Fibonacciho posloupnost čísel a Fibonacciho poměry

Fibonacciho čísla nebo Fibonacciho posloupnost čísel je v matematice velmi známá (nachází se totiž úplně všude kolem nás). Jde o posloupnost 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21 atd. Každé další číslo přibývající do této posloupnosti je tak součtem dvou předešlých čísel.

Fibonacci ratios (poměry/podíly) jsou čísla, která jsou podíly z dané posloupnosti. Ty vzniknou tak, že vydělíme dvě po sobě jdoucí čísla a vznikne poměr, který využijeme pro stanovení důležitých procentních hladin (například 13/21 = 0,618 nebo 61,8 %).

Nejpodstatnější a při tradingu nejčastěji využívané poměry jsou 0 %, 23,6 %, 38,2 %, 50 %, 61,8 %, 78,6 % a 100 %. 50 % a 61,8 % nejsou zvýrazněny náhodou. Jedná se totiž pravděpodobně o dva nejdůležitější poměry v tradingu vůbec, které je třeba si pamatovat. Výrazně nám totiž pomáhají při obchodování a také při určování supportů a rezistencí.

Závěr

Proč však právě tyto levely jsou ty nejdůležitější a co konkrétně nám při obchodování řeknou? To si řekneme v dalším dílu, kdy se podíváme už přímo na Fibonacci retracement. Tento indikátor je totiž jedním z nejlepších indikátorů vůbec a zaslouží si samostatný článek. Zároveň přidáme ještě pár dalších zajímavostí spojených s Fibonacciho úrovněmi, které jsou přímo či nepřímo spojené i s obchodováním pomocí tohoto indikátoru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno