Je toto konec bear marketu? – BTC Fear & Greed Index konečně roste

0

Na trhu s aktivy můžeme obchodovat na základě několika stovek indikátorů. Kromě toho je dalších několik tisíc odvozených od těch základních, jako například RSI, MACD či MA. Je tu však i jeden dost neobvyklý indikátorový nástroj, který nefunguje ani principu technické analýzy, ani na fundamentální.

Crypto Fear & Greed Index patří mezi novější indikátory. V kryptokomunitě patří mezi nejznámější a nejuznávanější kryptoměnové indikátory.

Čemu slouží tento indikátor?

Crypto Fear & Greed Index nějak nesouvisí s technickou a ani fundamentální analýzou. Patří tedy mezi méně standardní tržní indikátory. Doslovně můžeme říci, že vyhodnocuje, jaká je na trhu panika a fomo. Na základě těchto dvou parametrů ukazuje výsledné hodnoty za dané časové období. Pokud je na trhu velký výprodej a mnoho fake break out pohybů, Crypto Fear & Greed Index logicky dává velmi nízké výsledné hodnoty. Pokud je velký růst na trhu, podobný jako v roce 2017, ukáže indikátor velmi vysoké hodnoty. Výsledné číslo se může pohybovat v rozmezí od 0 po 100.

Jak funguje tento indikátor?

Fear & Greed Index nelze využívat jako nástroj pro otevření a ani zavření obchodu. Nejčastěji slouží jako doplňkový indikátor, který může pomoci v našem rozhodnutí či nakoupit nebo prodat. Nenápadně se podobá standardnímu RSI indikátoru. Když se hodnoty nacházejí ve fear zóně, je lepší raději počkat, protože to značí, že na trhu je panika. Naopak pokud indikátor ukazuje, že Bitcoin je „Greed“, máme jasný signál, že jsme ho nakoupili ve správném čase a nyní můžeme v klidu držet BTC na delší období.

Pozor na nárůst z posledních dnů!

Crypto Fear & Greed Index, zdroj: https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/

Na obrázku můžeme vidět, že hodnoty tohoto indikátoru od začátku minulého měsíce rapidně rostou. Zatímco v březnu se pohyboval těsně pod 15 bodů, nyní je na 27. Pokud tento trendu bude pokračovat, do léta budeme opět po roce v Greed zóně, což znamená „bezpečný“ růst BTC až do chamtivé zóny. Pokud by se tak stalo, můžeme naopak spekulovat nad prodejem, respektive se obávat, zda cena BTC není moc nafouknutá fomo efektem.

Crypto Fear & Greed Index, zdroj: https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/

Historický graf vývoje tohoto indikátoru znázorňuje, že během minulého měsíce byla velká panika a strach na trhu. Následně cena BTC ztratila více než 50 % své hodnoty. Je tedy tento indikátor přesný? Určitě žádný indikátor nemá 100% přesnost. Některé v případě správně nastavené trading a hodl strategie se dají výborně využívat na dlouhodobou profitabilitu a pružnost. V minulosti pokud hodnota na tomto indikátoru narazila na dno a následně se dostala zpět do průměrné zóny, znamenalo to otočení trendu. Něco podobného se může zopakovat i tentokrát, což by znamenalo příchod nového bullish trendu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno