Historie kryptoměn od roku 2010 až po současnost – Co se od té doby změnilo?

0
Historie kryptoměn od roku 2010 až po současnost - Co se od té doby změnilo?

Uběhlo již téměř 10 let od doby, kdy se Bitcoin stal majetkem nikoliv jedné osoby (zakladatele), ale větší komunity. Jak se od té doby změnila struktura kryptoměn? O tom si více řekneme v dnešním článku.

Rok 2010 byl pro Bitcoin klíčovým. Stal se komunitní a decentralizovanou kryptoměnou, kterou spravovalo nejprve několik stovek lidí, později několik tisíc. V té době to byly dost podivně časy. Kdo koupil Bitcoin, nešel do obchodu kvůli očekávanému zisku, ale přirovnal bych to k tomu, že si zatočil na ruletě. Cena BTC do 1 USD, obchodní volume několik dolarů za den. I takto vypadal svět Bitcoinu v roce 2010. V tomto období byl spíše v trendu mining BTC než výdělek z tradingu. Vlastně tehdy ani burzy nebyly formou trading platforem, ale spíše směnárnami BTC na fiat měny. Nefungoval žádný stoploss příkaz, limit order, či target. Spíše se dalo obchodování BTC přirovnat k nějaké virtuální hře, která teprve musí získat důvěru lidí. Až následně se může stát majetkem lidí.

Rok 2013 přinesl na trh nové kryptoměny

Pak přišel rok 2013 a příchod prvních altcoinů. Mezi nimi například LTC. Na trhu to vypadalo následovně:

Historie kryptoměn od roku 2010 až po současnost - Co se od té doby změnilo?
Jak to vypadalo na trhu v roce 2013

Jak můžeme vidět na údajích z coinmarketcap.com. V roce 2013 bylo na trhu celkem 7 kryptoměn. Dominance podílu kapitalizace BTC sahala někde k 99 %. To znamená, že BTC neměl ani zdaleka takovou konkurenci highcap altcoinů, jakou má v tomto roce (2020). Cena BTC byla na hodnotě okolo 100 USD, což je 100násobný nárůst ve srovnání s rokem 2010. V té době kromě BTC neměly ostatní kryptoměny téměř žádnou hodnotu. Tržní kapitalizace kolem jednoho milionu USD je rozpočet každé menší firmy v USA. Proto se těžko dalo tvrdit, že jde o nějaké nadějně projekty. Nakonec s cenovým růstem BTC se chytily i ostatní altcoiny, například LTC a PPC.

Rok 2018 a nové All Time High

Historie kryptoměn od roku 2010 až po současnost - Co se od té doby změnilo?
All time high z roku 2018

Na tomto grafu můžeme vidět zatím historicky nejvyšší hodnoty na krypto trhu. Bitcoin sice nebyl v době tohoto snapshotu na svých nejvyšších hodnotách, ale altcoiny, jako jsou XRP a ETH, naopak byly. Ve srovnání s rokem 2013 je to velký rozdíl. Nejenže se Litecoin místo kapitalizace několika milionů vyšplhal až na závratných 15 miliard, ale přibylo i několik tisíc nových altcoinů. Ten rozdíl je prostě neskutečný!

Současnost?

Jen před nedávnem jsme „oslavili” výročí dvou let od dosažení ATH hodnot na BTC. Za tu dobu se toho zase až tolik nezměnilo jako během let 2013 – 2017. Opět přibylo několik tisíc nových kryptoměn, cena většiny mincí klesá a na trhu máme několik nových silných projektů, které se dostaly do TOP 10.

Zdroj: CoinMarketCap.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno