Jaký můžete očekávat z obchodování zisk? – RRR – Deník 8. týden

0
denik

Po včerejších otázkách zejména na téma investování (které je ovšem velmi spojeno také s psychologií a obchodováním) se dnes podíváme na další část, jak se postavit k tradingu. Jakub Krovanský ve svém kurzu věnoval druhé video psychologie tématům jako přijetí rizika a odpovědnosti a jak využít jedné extrémně potřebné pomůcky zvané RRR (Risk : Reward ratio).

Emoce je třeba mít pod kontrolou

Při tradingu je podstatné si uvědomit hlavně jednu věc a tou je, že ze špatných ztrát nelze obviňovat trh. Mnoho nováčků nebo průměrných traderů to tak dělá. Nicméně profesionál ví, že ztráty budou přicházet a jsou součástí trhu. Stejně také ví, že to, jaká bude ztráta je hlavně na něm.

Podívejme se například na rozdíl mezi sázení a tradingem. Ten je v tom, že u sázení je ztráta a zisk nastavená třetí stranou (to, kolik vyděláte, ale také to o kolik přijdete). Ať už se jedná o ruletu nebo sázku na fotbalový zápas.

Avšak při tradingu si určujete vy ztrátu (pomocí stoplossu). Stejně tak si určujete i zisk nastavením vašeho plánu, očekávaného zisku a rovněž pomocí pomůcky RRR, kterou si více popíšeme níže.

Rozdíl mezi profesionály a začátečníky

Průměrný obchodník posuzuje svůj risk i riziko prostřednictvím svých dvou posledních obchodů. Profesionálovi to je jedno a nedělá takové rozhodnutí na základě minulosti. Ví totiž, že risk musí být stále posuzován stejně.

Pouze nejlepší obchodník umí otočit pozici a “utnout ztrátu.” Pokud jde obchod proti vám, tak vám trh jinými slovy říká, že se mýlíte. Je tedy třeba se rozhodnout, zda se bude člověk tvrdohlavě držet svého rozhodnutí nebo si přizná chybu a změní pozici se ztrátou.

Profesionální obchodník, i když prodělá a je ve ztrátě, tak ví, kolik to je. Z 10 obchodů, i když mu jich nevyjde třeba 5, tak přesně ví, kolik na kterém obchodě ztratí (ať už 1 %, 3 % nebo 5 %). Ale má to vypočítané předem a je smířen s tím, že to tak může dopadnout. Profesionál proto asi jen velmi těžko bude ve ztrátě 90 % z nějakého obchodu. I přesto, že každý obchodník má ztráty, je třeba si umět určit, jak velká daná ztráta bude.

RRR – Risk reward ratio (Poměr risku a odměny)

K tomu, abyste dokázali správně řídit vaši pozici a věděli s jakým riskem (a jakou možností zisku) jdete do daného obchodu, je RRR klíčové. Jde o nástroj, který si můžete najít v tradingview nebo na jiné podobné platformě.

Tento nástroj vám určí, s jak velkým rizikem do daného obchodu jdete a jaký zisk z toho můžete mít. Takže pokud vám RRR ukáže například hodnotu 2, představte si to jako riskování jedné jednotky (Bitcoinu, eura, dolaru, čehokoliv) a možnost získat 2.

Většina traderů doporučuje jít do obchodu s RRR alespoň 1.5, ideální je však mít nad 2.5 až 3 (pod 1 nikdy nevstupovat, protože riskujete víc, než můžete získat!). Samozřejmě to závisí na každém z vás, avšak RRR je velmi podstatné a vy musíte vědět, které vám vyhovuje. Od stoplossu, až po očekávaný zisk.

Závěr

Toto jsou velmi důležité informace, které musíte znát, pokud se chcete stát profesionálními obchodníky. I přesto, že to nyní nevypadá jako nějak extrémně důležitá část, Jakub Kralovanský upozorňuje na to, že téměř 80 % úspěšného tradingu se děje v hlavě a je pouze o psychice. Takže tyto informace (a informace, která vám přineseme v nejblížších dnech) jsou minimálně stejně podstatné (ne-li ještě podstatnější), jako informace z prvních 7 týdnů kurzu.

Co číst dále?

Existuje dokonalá investícia? – Psychológia – Denník 8. týždeň

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Marek F.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno