Jak vlastně vypadá Bitcoin halving ve zdrojovém kódu? (vysvětleno pro laiky)

0
Jak vlastně vypadá Bitcoin halving ve zdrojovém kódu? (vysvětleno pro laiky)

Bitcoin halving je obrovská událost, která má přibližně každé čtyři roky obrovský dopad na Bitcoin. Cena této kryptoměny po něm vždy vystartovala na nová maxima. Jakým neuvěřitelně složitým mechanismem Satoshi Nakamoto vybavil svůj výtvor, aby dosáhl takového efektu? Musel to být skutečně programátorský génius!

Nuž, o genialitě tvůrce Bitcoinu nemůže být pochyb. Samotný halving ovšem vůbec není složitý. Funguje opravdu jednoduše a ve zdrojovém kódu je Bitcoin odbaven jedním řádkem. Abyste mu rozuměli, nepotřebujete ani umět programovat!

Mohlo by vás také zajímat: TOP německá banka – Bitcoin bude po halvingu stát 90 000 $

Takto vypadá halving ve zdrojovém kódu

  • Consensus.nSubsidyHalvingInterval = 210 000 (jak často nastane halving – v blocích)
  • nHeight = current block height (aktuální číslo bloku)
  • COIN = 100 000 000 (Počet Satoshi v jednom BTC. Satoshi – nejmenší jednotka BTC.)
  • nSubsidy = počet nově vzniklých BTC v každém bloku

Takto vypadá zdrojový kód funkce (GetBlockSubsidy), která určuje, kolik BTC dostane miner po vytěžení bloku.

Bitcoin halving ve zdrojovém kode

Co je to Bitocin halving, jak funguje, proč je tak důležitý a hlavně jak na něm vydělat? Na tyto otázky jsme odpověděli v našem MEGA halvingovém článku.

Na prvním řádku je deklarace funkce – jméno a proměnná. Druhý je složená závorka, která označuje začátek zdrojového kódu funkce. A na třetím vidíme slibovaný halving!

Satoshi v něm nadeklaroval proměnnou halvings – jde o integer, tedy celé číslo. Tato proměnná je rovna číslu vytěženého bloku, které je vyděleno proměnnou nSubsidyHalvingInterval.

Jinými slovy, výše bloku děleno 210 000.

Tak je zajištěno, že proměnná halvings se každých 210 000 bloků zvýší o 1, a to je ten zmiňovaný a věčně hypovaný halving. Zbytek funkce pak počítá, kolik Bitcoinů dostane miner za vytěžení bloku. Zkuste si ji prostudovat a zjistěte, zda tomu rozumíte.

Satoshi Nakamoto byl génius. Jeho genialita ale nespočívala v tom, že by vytvořil milionořádkové monstrum, kterému nikdo nerozumí. Originální Bitcoin protokol je relativně jednoduchý na pochopení. A s výjimkou částí spojených s kryptografií se krásně čte i lidem, kteří mají minimální znalosti o programování. A právě v tom je krása Bitcoinu.

Zažíváme zcela nejlepší možný předhalvingový scénář! Ve světě zuří koronavirus, začala krize a Bitcoin v ní ukazuje svou sílu. Nepřekonává pouze akciové indexy, ale i samotné zlato! Více v tomto článku:

Zažíváme nejlepší možný scénář pro Bitcoin a halving! Bude to ale stačit?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno