Kryptoměny a blockchain MUSEJÍ nahradit banky – Neexistuje jiná cesta! – Tady jsou důvody

0
Kryptoměny a blockchain MUSEJÍ nahradit banky – Neexistuje jiná cesta! – Tady jsou důvody

Banky jsou tu s námi už stovky let. Koncept důvěryhodné instituce, která bezpečně uschová vaše peníze a na požádání vám je vydá, vznikl v dobách, kdy se ještě platilo zlatem. Řešily reálný problém, který v té době trápil miliony lidí. Uschovat větší množství zlata rozhodně není jednoduché. A platit jím také není dvakrát příjemné. Hlavně v případech, kdy jste kupovali něco drahého, a své zlato jste museli převážet přes zemi plnou zlodějů a banditů.

Banky jsou zastaralé a nepotřebujeme je k životu

Od té doby se však věci „trochu“ změnily. Na co nám jsou v dnešní době klasické banky? Jistě, centrální banky jsou důležité, protože zčásti řídí ekonomiku a udržují stabilní hodnotu státní měny, ale potřebujeme instituce jako ČSOB, Česká spořitelna nebo Komerční banka?

Většina lidí má banku na dvě věci. Používání fiat peněz v digitální formě a půjčky. Technologie blockchain však umí nabídnout totéž, a to bez nutnosti svěřit své peníze do rukou třetí „důvěryhodné“ strany. Přesně to je důvod, proč banky brzy skončí. V moderním svobodném světě už pro ně prostě není místo.

Pojďme se tedy blíže podívat na hlavní službu, kterou nám banky nabízejí. Je možné nahradit ji modernější alternativou?

Deutsche Bank souhlasí: Kryptoměny by se do dvou let mohly stát běžnou součástí našeho života

(článek pokračuje pod odkazem)

Deutsche Bank: Kryptoměny by se do dvou let mohly stát běžnou součástí našeho života

Internet banking – zastaralý a nepoužitelný

Internet banking byl vytvořen jako rozšíření klasického systému posílání peněz mezi bankami. Není to žádná revoluce, pouze nový způsob, jak bance poslat příkaz k provedení transakce. Jedinou výhodou internetového bankingu je, že se nemusíte fyzicky dostavit do pobočky vaší banky. Postačí se verifikovat jménem, ​​heslem a SMS kódem.

Je přímo neuvěřitelné, jaký zastaralý a nepoužitelný tento systém ve skutečnosti je. Internet má potenciál absolutně změnit způsob, jakým fungují finanční aplikace a vytvořit nové produkty, které bez internetu prostě nebyly možné. Bohužel, bankéři nechtějí takovou revoluci. Velmi dobře totiž vědí, že by to znamenalo jejich konec.

Právě proto je internetové bankovnictví tak nepoužitelné a beznadějně navázané na starý systém. Je to v podstatě boj proti pokroku. Zamysleli jste se někdy nad tím, proč posílání peněz mezi dvěma bankami trvá celý den a proč o víkendu žádné transakce neprobíhají? Protože vše se schvaluje ručně! Vy pošlete transakci a nějaký pracovník v bance ji musí fyzicky schválit.

Proč? Protože pokud by tomu tak nebylo, banky by jednoduše skončily.

Blockchain jako rychlejší a bezpečnější alternativa

Bitcoin za posledních deset let dokázal, že je možné vytvořit bezpečný decentralizovaný transakční systém i bez důvěryhodných třetích stran. Tento systém má oproti tomu současnému několik důležitých výhod.

  • Vaše peníze vlastníte vy, nikdo vám na ně nemůže sáhnout (něco jako digitální cash)
  • Levnější a výrazně rychlejší transakce
  • Vyšší bezpečnost (bezpečnost bank je opravdu žalostná)
  • Možnost vytváření nových finančních produktů
  • Možnost posílání mikroplateb v reálném čase
  • a mnoho dalších…

Chcete vědět, jak přesně funguje Bitcoin blockchain? Klikněte sem.

Samozřejmě, transakční systém na způsob Bitcoinu má z pohledu státu několik nevýhod.

  • Stát ztrácí moc nad svými občany (nemůže jim jen tak sáhnout na peníze)
  • Malý objem transakcí (pouze několik za sekundu)
  • Nemožnost vytvářet nové peníze (Bitcoin má omezené maximální množství coinů)
  • Těžba
  • Nedostatečná anonymita

Je zcela jasné že v dnešní době je blockchain Bitcoinu pro státní měny krajně nevhodný. Na druhé straně, neměl by být problém upravit tuto technologii a odstranit všechna zmíněná negativa. Na příklad blockchain od společnosti Ripple by pro státy fungoval velmi dobře.

Myslím, že v příštích deseti letech začnou první suverénní státy přecházet na blockchain a jejich banky pomalu vymizí. Žijeme v jednadvacátém století. Automatizace všech aspektů našeho života nabírá zcela nové rozměry. Opravdu nevidím důvod, proč by měl být problém zautomatizovat většinu činností, které momentálně provádějí banky. Výsledkem bude lepší, modernější svět, který není omezován pomalými, senilní transakčními systémy neschopných banksterů. Svět, ve kterém se posílání peněz v reálném čase stane skutečností. Svět, ve kterém si objednáte taxi, a váš telefon bude taxislužbě posílat mikroplatby každou sekundu. Svět, který je mnohem více propojen. Svět, na který se všichni velmi těšíme.

Ale nejdřív… nejdřív musíme porazit banky.

banky koniec

V úvodu článku jsem zmiňoval ještě druhé využití bank. O decentralizovaných půjčkách více napíšu příště.

Post scriptum

Nakonec dodávám, že v tomto článku nechci propagovat kryptoměny. Píšu o tom, že fiat měny by měly projít ze současného systému bank na částečně centralizované blockchainy s centrální bankou jako jedinou institucí, která má právo zmrazit účty, zastavit nebo vrátit transakce a celkově sledovat tok transakcí v síti. Takový přechod by znamenal skutečnou revoluci ve finančnictví a výrazně by urychlil růst ekonomiky.

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Samuel S.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno